Нови 45 починати од ковид, 21.5 илјада активни случаи во државата

Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 592
-Куманово 104
-Битола 101
-Прилеп 63
-Велес 60
-Кавадарци 50
-Охрид 39
-Тетово 38
-Штип 37
-Гостивар 35
-Струмица 31
-Кичево 30
-Кочани 24
-Неготино 21
-Свети Николе и Ресен по 19
-Гевгелија 18
-Струга 17
-Радовиш и Берово по 14
-Делчево и Виница по 11
-Крива Паланка 10
-Валандово 8
-Богданци 6
-Демир Капија 5
-Македонски Брод 4
-Дебар 3
-Пробиштип, Кратово и Пехчево по 2
-Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје ( 95г , 88г , 88г , 87г ,84г , 84г , 83г , 76г , 74г , 74г , 72г , 69г , 69г , 60г и 50г ) , – по 4 од Прилеп (82г , 71г , 56г , 54г) – по 3 од Тетово (80г , 75г , 74г, ) и Гостивар (80г ,74г, 66г) , – по 2 од Битола ( 79г и 71г) ,Куманово ( 76г и 67г ), Струмица ( 74г и 66г) , Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г) – по 1 починат од Кавадарци (65г) , Штип (50г) , Гевгелија (65г) , Велес (83г) , Ресен (70г) , Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г) , Демир Капија(72г)и Демир Хисар (66г).

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:

-Скопје 245
-Прилеп 35
-Кавадарци 27
-Куманово и Велес по 21
-Битола и Свети Николе по 15
-Гостивар,Струмица и Гевгелија по 12
-Кочани 11
-Неготино 10
-Тетово 9
-Берово, Валандово и Богданци по 6
-Пробиштип 4
-Кичево 3
-Македонски Брод 2
-Штип, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553.

- Реклама -