Намирници кои ќе ви помогнат при несоница

Ако ви здодеа да броите овци пред да заспиете, можеби е време за ужина. Научните истражувања покажуваат дека одредени намирници што ги јадете непосредно пред спиење може да ви помогнат да заспиете побрзо. Одлична вест е дека оваа храна има неверојатен вкус и има фантастични хранливи својства. А која храна е добра за несоница?

Банани

Големите слатки овошја што сите ги сакаме се одлична ужина пред спиење. Богати се со минерали, калиум и магнезиум, кои го смируваат нервниот систем и ги релаксираат мускулите, што создава поволни услови за спиење. Бананите исто така можат да го збогатат телото со триптофан, аминокиселина вклучена во производството на серотонин, а тоа е особено важно и неопходно за добар сон.

Чај од камилица

Доволно е да прелиете со врела вода 2-3 лажички цветови од камилица или една истант кесичка чај и да добиете ефективна „напивка за спиење“! Камилицата со години се користи за лекување на настинки и за ублажување на анксиозноста и нервозата, но многу е ефикасна доколку страдате од несоница. Ова е неверојатно ослободување од стрес после напорен ден.

Млечни производи

Млекото, кефирот, јогуртот со пребиотици, па дури и сирењето се одлични идеи за ужина пред спиење. Тие содржат триптофан, кој, како што веќе споменавме, влијае на производството на серотонин. Но, тие се и голем извор на калциум, кој му помага на мозокот да користи триптофан за да синтетизира мелатонин (хормонот за спиење).
Покрај тоа, истражувањата покажаа дека недостатокот на калциум во човечкото тело може да доведе до нарушувања на спиењето и будноста, како и до недостаток на длабок сон.

Ленено семе

Овие мали долгнавести зрна содржат висока содржина на триптофан и омега-3 масни киселини. Дејствувајќи во тандем, тие поволно влијаат на синтезата на серотонин во телото, поради што човекот лесно заспива и совршено спие. Покрај тоа, лененото семе е познато по својата способност да го намали стресот и позитивно влијае на мускулите и нервниот систем. За да ги зголемите придобивките од лененото семе, можете да го додадете во грчкиот јогурт пред спиење.

Наут

И оваа „суперхрана“ може да биде одлична основа за подготовка на вкусна вечера. Познато е дека ако човечкото тело има недостаток на витамин Б, може да се наруши циклусот на спиење. Затоа е корисно да ја збогатите вашата исхрана со оваа одлична храна, особено сега кога постот е во тек. Купете однапред сварен конзервиран наут или хумус од самопослуга. Тоа е одличен додаток за сендвичи.

Ореви

Прејадувањето за време на вечерата може да го наруши сонот. Во исто време, само една шака ореви ќе ви овозможи лесно да заспиете и да сонувате убави соништа без да се разбудите, а сето тоа поради истата содржина на мелатонин.

Путер од кикирики

Следниот пат кога ќе посакате нешто слатко пред спиење, направете сендвич со леб и путер од кикирики! Путерот од кикирики е богат со триптофан, супстанца која ви помага полесно да заспиете.

Киви

Покрај тоа што е богато со антиоксиданси, каротеноиди и витамини Ц и Е, кивито е извор и на серотонин. Фолната киселина е присутна и во слатките плодови, чиј недостаток може да предизвика несоница.

Смокви

Ова егзотично овошје е вистинска ризница на хранливи материи – содржи калиум, калциум, магнезиум и железо. Овие супстанции ја подобруваат циркулацијата на крвта во телото и го опуштаат телото, поради што човекот брзо заспива.Свежите смокви тешко се добиваат во зима, но сувите смокви секогаш можете да ги набавите.
Вклучувањето на овие намирници во вашата секојдневна исхрана може значително да го подобри квалитетот на вашиот сон, оставајќи да се чувствувате освежени и енергични секое утро. Запомнете, главната работа е конзистентноста. Редовното консумирање на ова овошје што го подобрува сонот ќе ви помогне да воспоставите здрав распоред за спиење и да се збогувате со непроспиените ноќи. Затоа, следниот пат кога ќе барате природен начин да го подобрите вашиот сон, земете киви, смокви, млеко, јогурт или чај.. Вашето тело и ум ќе ви се заблагодарат за тоа!

Извор

- Реклама -