Мбапе сепак не мора да го оперира носот


Француската фудбалска ѕвезда Килијан Мбапе, кој го скрши носот на натпреварот од првото коло на Европското фудбалско првенство против Австрија во понеделник во Диселдорф, сепак нема да има потреба од операција.

Мбапе го напушти теренот непосредно пред крајот на натпреварот. Скокајќи по топката со глава го удри рамото на австрискиот играч Кевин Дансо и остана да лежи на тревата. Откако го напуштил теренот, бил пренесен во Универзитетската болница во Диселдорф.

Францускиот спортски весник L’Equipe во вторникот, повикувајќи се на извори во француската репрезентација, пишува дека напаѓачот нема да мора да оди на операција. Засега не е јасно дали ќе биде подготвен за продолжување на турнирот.

Француската фудбалска федерација потврди дека нема да биде потребна операција и Мбапе ќе мора да носи специјална заштитна маска за лице. Во францускиот тим, секако, се надеваат дека Мбапе може да го продолжи првенството.

„Ќе треба да почекаме и да видиме, медицинскиот персонал во моментов се занимава со тоа. Сѐ уште не знаеме што ќе се случи и колку долго ќе трае. Очигледно францускиот тим не е ист со или без него. Јас се надевам дека ќе може да биде со нас“, рече францускиот селектор Дидие Дешан.

Во натпреварот од групата Д, Французите ја совладаа Австрија со 1:0 по автоголот на Максимилијан Вебер во 38. минута. Австриецот несмасно реагираше на силниот шут на Мбапе и со глава ја упати топката во сопствената мрежа.

Мбапе беше еден од најдобрите играчи на Франција на отворањето на Еврото. Мбапе имаше шанса за гол во 55. минута, но неговиот удар за влакно го промаши голот.

Франција, која е еден од фаворитите на шампионатот на стариот континент, в петок го игра вториот натпревар во групата со Холандија.

- Реклама -