Мазула вториот најмлад тренер со шампионска титула во историјата на НБА лигата


Младиот американски тренер на Бостон Селтикс, Џо Мазула, од целосна анонимност стана шампион во НБА за само две сезони, со што на 35-годишна возраст стана вториот најмлад тренер кој освоил шампионски прстен.

„Џо (Мазула) е кошаркарски гениј“, резимирапе тв-водителот Дерик Вајт по третиот натпревар од финалето, кој Бостон Селтикс брилијантно го добија против Далас Маверикс со конечните 4-1.

На само 35 години – на 30 јуни ќе наполни 36 години – Мазула успеа да изгради висококвалитетен тим кој ја скрши НБА лигата, кој во текот на регуларниот дел од сезоната (64 победи и 18 порази) а во текот на плејофот со 16 победи и само 3 загубени дуели.

Поранешниот играч на универзитетот во Западна Вирџинија, кој стана тренер веднаш по завршувањето на колеџот во 2011 година поради недостиг од можности, стана вториот најмлад тренер со шампионска титула во историјата. Тој е само неколку месеци постар од легендарниот Бил Расел, кој тоа го направи во 1967 година, исто така, со Селтикс.

Бостон ги изненади сите во есента 2022 година со тоа што му го довери водството на тимот на овој непознат тренер, кој во штабот на Селтикс дојде во 2019 година како помошник тренер во времето на отпуштањето на Имеј Удока. Само неколку месеци подоцна, тој беше потврден како прв тренер и брзо ја наметна својата визија за играта и менаџментот која беше пофалена од неговите играчи, дури и од најстарите како Ал Хорфорд кој е две години постар од него.

„Мојот омилен дел од работата е да ја гледам играта низ очите на уметникот, давајќи им бела табла на момците, да ги истражиме заедно“, објасни Џо Мазула на почетокот од годината, кој се восхитува на работата на друг голем мозок во светскиот спорт, Пеп Гвардиола

„Многу ги проучувам Манчестер Сити и Пеп, мислам дека тој е најдобриот тренер во светот, во сите спортови и на сите нивоа“, вели Мазула.

Мазула го посети Манчестер во февруари за да разменат идеи и дресови.

„Развивме одлична врска. Би сакал да кажам дека едниот другиот го правиме подобар. Тој многу ми помогна да управувам со просторот“, вели Мазула.

„Фудбалот и кошарката, од тактичка гледна точка, се слични, треба да научите да создавате предност“, објаснува синот на поранешен колеџ играч, а потоа и средношколски тренер во Род Ајленд.

- Реклама -