Лига на нациите УЕФА: Само бод за Македонија на Фарските острови

Македонската фудбалска репрезентација одигра попладнево 1:1 против Фарски острови на гостински терен во воведниот натпревар од новата сезона во Ц дивизијата во Лигата на нациите.

Натпреварот во Торашвн почна непријатно за избраниците на селекторот Благоја Милевски, откако капитенот на Фарски острови. Вилјормур Давидсен, им донесе водство на домаќините од пенал во 9 минута.

Македонскиот состав во продолжението на првото полувреме беше немоќен да ја пробие домашната одбрана, а единствената шанса пред противничкиот гол ја имаше Дарко Чурлинов.

Израмнувањето, сепак, дојде на идентичен начин на почетокот на вториот дел кога капитенот Енис Барди беше прецизен од белата точка во 49 минута.

Македонија презеде целосна доминација на теренот во продолжението, но Лирим Ќамили, Бојан Миовски, Бојан Димовски и Чурлинов пропуштија идеални шанси за гол.

Ова беше седми натпревар во низа на кој македонската репрезентација не успеа да забележи победа, а следен противник на во рамки на групата Ц4 ќе биде Ерменија во вторник во Скопје.