Крим нападнат со моќни ракети кои Бајден тајно ѝ ги испратил на Украина, тврди Москва

Украинските сили наводно ги нападнале руските системи за воздушна одбрана на окупираниот полуостров Крим.

Извештаите од платформата „X“ покажуваат дека Украина ја нападнала руската противвоздушна одбрана со тактички балистички ракети на Кејп Тарханкут, во западниот дел на Крим.

Профилот на „War Translate“ објави скриншот од пораки од руски канали во кои панично се известува за нападот што наводно се случил во текот на ноќта во саботата.

– Во текот на ноќта непријателот ги нападна единиците на системот за противвоздушна одбрана на Кејп Тарханкут со ракети АТАКМС, најверојатно со касетна боева глава. Непријателот се обидува да уништи цели области за воздушна одбрана; Засилени напади се предвидуваат во обидот на Киев да организира информативни и борбени операции за Денот на победата и инаугурацијата на врховниот командант, стои во преводот.

На 23 август 2023 година, Украина го уништи рускиот противвоздушен систем С-400 на Кејп Тарханкут.

– Со оглед на ограничениот број на такви системи во арсеналот на непријателот, ова е болен удар за системот за воздушна одбрана на окупаторот, изјавија разузнавачи од Украина.

Прочитајте и:  ЕК е подготвена да посредува за одлуката на Украина и прекинот на испораката на нафта за Словачка и Унгарија

Во април, Украина нападна голем руски аеродром во Џанкој, Крим. Тој напад беше првиот во кој украинските сили користеа од новите ракети ATACMS кои тајно им ги испратил САД. Сè уште не е познато дали во нападот на Кејп Тарханкут било употребено оружје испратено од САД.

Ракети со долг дострел беа испратени во Украина на почетокот на оваа година на барање на американскиот претседател Џо Бајден. Портпаролот на Стејт департментот, Ведант Пател изјави дека испораката првично не била објавена „за да се одржи оперативната безбедност на Украина“.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, минатата недела им потврди на новинарите дека „значителен број“ проектили, кои можат да погодат цели до 450 километри, се испорачани на Украина.

Пентагон првично долго ја одложуваше испораката на ракетите со долг дострел поради стравувањата дека Украина би можела да ги искористи за да нападне цели длабоко во руската територија, што потенцијално ќе ја ескалира војната. 

- Реклама -