Кој ви е најдобар пријател според вашиот хороскопски знак

Зошто брзо наоѓаме заеднички јазик со некои луѓе, а со други немаме ниту една допирна точка?Со таков пријател можете да одите на извидување и борба. Жената Овен секогаш ќе ви позајми фустан за забава, ќе дава мудри совети и ќе седи со вашата мачка додека поминувате време на одмор. Главната работа е да не го нарушите правото на Овенот да биде прв во сè – инаку конкуренцијата може да го уништи вашето пријателство. Овните се повеќе заинтересирани за друштво на подеднакво амбициозни поединци. Секогаш ќе се залага за Лав ако некој му ја повреди гордоста, со задоволство ќе оди до крајот на светот со Стрелец и секогаш ќе наоѓа за што да разговара со Овенот.Биковите не се отвораат пред првата личност што ќе ја сретнат. Овој знак со најголема претпазливост пристапува кон изборот на пријатели и подобро ќе провери потенцијален кандидат отколку детектор за лаги. Бикот не поднесува да доцни и некој да не го почитува неговото време, па најдобри пријатели ќе му бидат другите Бикови, Јарец и Девица. Девицата со задоволство ќе го придружува Бикот кога ќе оди во скап ресторан, иако не поради прекрасните фотографии на Инстаграм, туку затоа што Бикот знае да го избере најдоброто место. Јарците се поаскетични во овие работи. Тие го ценат Бикот за стабилност и лојалност.Близнаците можат да најдат заеднички јазик со кој било хороскопски знак, но воздушниот простор сепак им е поудобен. Претставниците на овој знак не се само талентирани раскажувачи, туку и внимателни слушатели. Тие можат долго време да ги апсорбираат информациите од пријателските Ваги, ќе се согласат на секоја непромислена авантура на Водолија и, се разбира, секогаш ќе бидат на иста бранова должина со Близнаците.Раковите се плашат некој да не им забие нож во грб, па затоа се многу селективни при изборот на пријатели. Но, ако Ракот ви го отворил срцето, честитки – го најдовте најверниот и најсигурен пријател. Можете да го повикате водниот знак среде ноќ ако вашето момче ве исфрлило или едноставно се чувствувате осамено. Ракот ќе ви подготви топол чај, ќе ве нахрани со слатки и ќе ви биде рамо за плачење до утро. Претставниците на овој знак туѓата тага ја доживуваат како своја. Идеални пријатели за Раковите се Раковите, Рибите и Шкорпиите.Лавовите имаат неверојатен број пријатели и нема да пропуштат прилика да ја прошират својата листа на контакти. Сепак, да се биде пријател со Лав не е лесно, бидејќи кралскиот знак секогаш се обидува да се искачи на пиедесталот. Единствените кои лесно го поднесуваат егото на Лавот се Овенот, Лавот и Стрелецот.Ако Девицата избере пријател, ова е еднаш засекогаш. Претставникот на елементот земја не е навикнат да менува пријатели како ракавици, претпочитајќи стабилност во сè. Потребен им е сигурен пријател кој секогаш ќе ги поддржува во сите ситуации и тешкотии. Бикот, Девицата и Јарецот ќе бидат на иста бранова должина со таква личност – во најмала рака, материјалните вредности се важни за секој од нив.Шармантна и дружељубива, Вагата може да шармира и да разговара со секого. Не ја сакаат осаменоста и, ако е можно, секогаш се трудат да се опкружат со луѓе. Комуникацијата со Вага е како да прелистувате Википедија – таа знае сè и никогаш не пропушта прилика да покаже колку е образована и информирана. Само воздушните знаци – Близнаци, Вага и Водолија – можат да издржат бескрајни разговори со Вага.Шкорпиите подобро ги скенираат луѓето од која било рентген и веднаш утврдуваат дали се пожелни за пријатели или не. Пред да започне комуникацијата, претставникот на водениот елемент ќе ги измери сите „за“ и „против“ и ќе одлучи колку е интересно (читај „профитабилно“) да го помине своето драгоцено време со некоја личност. И тука не се работи за материјално богатство. Размената на енергија е важна за Шкорпиите. Не простуваат предавство и измами, па се трудат да се дружат меѓу Рибите сонувачи, емотивните Ракови и Шкорпиите.Пријателството за Стрелец е како возбудливо патување. Тој е подготвен да се нурне во проблемот на пријател и да го реши за кратко време. Претставниците на овој знак имаат неисцрпен оптимизам, со кој ги инспирираат сите околу себе. И, соодветно, на Стрелецот е полесно да комуницира со подеднакво позитивни луѓе. Одличен пријател за огнениот знак ќе бидат претставници на сопствениот елемент – Овен, Лав и Стрелец.За да влезете во пријателската зона на Јарец, мора да поминете низ строга контрола. Јарците се емотивно таинствени и нема веднаш да знаете дали им се допаѓате. Често, Јарците се дистанцираат од луѓето и пуштаат само неколку избрани во нивниот личен простор – оние во кои се 100 проценти сигурни. Идеален пријател за Јарец е некој кој е тестиран од времето и постапките. Почесто, претставниците на овој знак наоѓаат заеднички јазик со Бик, Девица и Јарец.Водолиите се креативни луѓе. Никогаш нема да ве поканат во некое популарно кафуле, туку ќе нарачаат достава или ќе ве одведат на јавање. Не сите хороскопски знаци ќе ја ценат оригиналноста и авантуризмот на Водолија, но на воздушните знаци ќе им се допаднат сите негови идеи – затоа, меѓу пријателите на Водолија, по правило, се Близнаците, Вагата и Водолија.Рибите ги поттикнуваат емоциите. Тие се сентиментални, впечатливи, приемчиви и сонливи. Тешко им е со Јарците кои се скржави со емоции, а понекогаш и напорните Близнаци – но секогаш ќе најдат разбирање со претставниците на сопствениот воден елемент. Ако Рибите се најдат на удар, тие секогаш можат да ја отворат својата душа за Шкорпијата. Таа не само што ќе ги слуша, туку и ќе ги казни престапниците. Освен Шкорпија, најдобри пријатели на Рибите се и Раковите и Рибите.

Извор