ЕУРО 2024: Романија ја декласираше фаворизирана Украина


Во првиот натпревар од групата Е на фудбалското ЕУРО, Романија во Муенцен ја совлада Украина со 3:0 (1:0). Головите за Романија ги постигнаа Николае Станчиу во 29, Разван Марин во 53 и Денис Драгуш во 57 минута.

Иако Украина беше препознаена како фаворит пред почетокот на мечот, а се очекуваше покрај изразениот национален набој поради војната во татковината, да има и дополнителен мотив кој ќе ги поттурне на позитивен резултат, се случи сосема спротивното. На почетокот на натпреварот Романците ја умртвија играта, застанаа на сопствената половина од теренот и им ја препуштија топката на неинвентивните Украинци.

Затоа, во првиот половина час не се случи ништо вредно за споменување, а потоа Украинците направија кобна грешка при комбинирањето во одбраната. Конопља ја врати топката од крилото во сопствениот шеснаесетник кон Матвијенко, кој предолго чекаше со опциите, а потоа под притисок на романскиот напаѓач реши да му ја врати топката на голманот, што се покажа како најлоша опција. Имено, Лунин панично ја шутна топката, но на само 25 метри од својот гол каде ја дочека Ман. Романскиот играч за врска веднаш му ја додаде топката на својот капитен Станчију, кој одлично погоди од 20 метри под самата греда на немоќниот Лунин.

Овој гол ја „разбуди“ играта, до крајот на првото полувреме, Украина ја имаше најдобрата шанса за израмнување во 36. минута кога центаршутот на Мудрик од лево крило Драгушин едвај го сврти во корнер, а по тој корнер ја изби топката која повторно стигна до Мудрик, но најскапиот играч на Украина упати или непрецизен удар или додавање кое беше пресилно за неговите соиграчи.

Романија возврати само две минути подоцна, ударот на Ман од врвот на шеснаесетникот се одби од Штепанек и помина само покрај стативата, а Станчиу потоа ја погоди гредата на несигурниот Лунин директно од корнер.

Дека украинскиот голман немаше ден се покажа и во 53. минута кога беше директно одговорен за вториот гол на Романија. Ратиу го повлече нападот на Романија, ја уфрли топката во шеснаесетникот каде Ман со лизгачки старт ја задржа топката во опасната зона. Потоа следеше приземен удар на Марин од 25 метри кој мина низ рацете на лошо поставениот Лунин.

Само четири минути подоцна Романија стигна до третиот гол, по корнер Станчиу и Ман повторно беа нерешлива енигма за левата страна на украинската одбрана, а по влегувањето во шеснаесетникот Ман ја испрати топката во шеснаесетникот каде на вистинското место се најде Драгуш.

До крајот на мечот Украина неколкупати се закани од далечина, но Ница горе-долу сигурно ги елиминираше тие закани.

Во групата Е се и Белгија и Словачка, кои од 18:00 часот во Франкфурт ќе го одиграат натпреварот од 1. коло.

- Реклама -