Дури 50 починати од ковид во последните 24 часа, најцрн рекорд од почетокот на пандемијата

Во последните 24 часа се направени 4.174 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 580, Битола – 113, Куманово – 75, Прилеп – 59, Велес – 50, Охрид – 43, Кавадарци – 41, Тетово – 38, Гостивар – 36, Струмица – 32, Штип – 31, Кочани – 30, Гевгелија – 27, Ресен – 24, Кичево – 22, Радовиш – 14, Струга – 13, Берово – 12, Неготино – 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Виница – 8, Богданци – 7, Делчево – 6, Свети Николе и Македонски Брод – по 5, Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар – по 4, Крушево – 3, Кратово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 50 починати лица: 19 од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г), 4 од Кичево (63г,62г,56г,53г), по 3 пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по 2 од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г). 46 пациенти се починати во болнички услови, додека 4 пациенти се починати во домашни услови.

Регистрирани се 457 оздравен пациент од:

Скопје – 133, Прилеп – 46, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Велес – 22, Гостивар – 20, Штип – 19, Тетово и Неготино – по 18, Битола, Гевгелија и Струмица – по 15, Кочани – 12, Кичево – 8, Свети Николе – 7, Берово – 6, Радовиш и Пробиштип – по 5, Ресен, Делчево и Виница – по 4, Валандово – 3, Крива Паланка, Демир Капија и Македонски Брод – по 2, Охрид, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 59394, активни 10281
Прилеп 7190, активни 1106
Куманово 7020, активни 966
Тетово 6397, активни 633
Гостивар 4612, активни 501
Велес 4618, активни 780
Кавадарци 4532, активни 727
Битола 4637, активни 897
Штип 4338, активни 464
Охрид 4219, активни 837
Струмица 3338, активни 391
Струга 2711, активни 257
Кочани 2297, активни 269
Кичево 2054, активни 203
Неготино 1958, активни 382
Гевгелија 1886, активни 410
Свети Николе 1285, активни 125
Крива Паланка 1089, активни 115
Ресен 1039, активни 182
Радовиш 926, активни 128
Дебар 864, активни 60
Делчево 851, активни 93
Берово 862, активни 122
Пробиштип 707, активни 102
Виница 630, активни 87
Валандово 534, активни 95
Крушево 438, активни 127
Богданци 417, активни 81
Демир Капија 364, активни 84
Кратово 334, активни 29
Демир Хисар 330, активни 44
Македонски Брод 308, активни 41
Пехчево 236, активни 36
Македонска Каменица 211, активни 17
Дојран 114, активни 11

- Реклама -