Изложба „Архиви на пријателство – поетики на отпорот“ во КСП Центар-Јадро

0
Утре во 18.00 часот, во просториите на КСП Центар-Јадро ќе биде отворена изложбата „Архиви на пријателство – поетики на отпорот“ во организација на Кооператива...

Интерактивна книжевна средба со францускиот писател Матијас Енар

0
Во среда на 19 јуни во 19.00 часот во Europe House Skopje, Францускиот институт во Скопје и издавачката куќа „Антолог“, во рамките на одбележувањето...

Изложба на фотографии на белградскиот фотограф Иван Иванов

0
Во понеделник на 17 јуни во 19.30 часот во Галерија 2 во МКЦ, ќе биде отворена изложбата на фотографии на белградскиот фотограф Иван...

„Франкенштајн“, „Едвард Втори“ и „Демонот од Дебар Маало“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

0
Три претстави во официјалната програма ќе бидат на програмата на шестиот ден на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Први во 17 часот...

Afrojack, Claptone, Maceo Plex и ексклузивен сет на Vini Vici на Охрид Calling 2024

0
„После ланската спектакуларна фестивалска едиција, оваа година се погриживме да ги поместиме границите и да ви спремиме уште поимпресивна и повозбудлива програма. Секој...

„Звукот на идните генерации“ во Македонска филхармонија

0
Настап на студентите од Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев” – Штип a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-medium{font-size:19px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-large{font-size:29px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xl{font-size:39px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xxl{font-size:59px}]]> !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=;t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e); s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '951761645704403'); fbq('track', 'PageView');

Промоција на книгата „Човекот, роботот и дигиталниот бог” од Џабир Дерала и Валентин Нешовски

0
Kомпанијата за филмска продукција, уметност и издаваштво „Шорткат” и редакцијата на порталот „Фронтлајн” имаат чест да го претстават своето најново издание, книгата „Човекот, роботот...

Промоција на „Координати на болката“ на Александра Спасеска

0
Поетесата Александра Спасеска ќе ја промовира својата збирка на поезија „Координати на болката“ на 15 јуни во кафе-книжарницата Илика. „Координати на болката“  е втората поетска збирка...

Изложба „Професори и студенти“ во МКЦ

0
Оваа година, точно сто години по отворањето на втората групна изложба во историјата на Македонија и сто години по првиот, неуспешен, обид за формирање...

Секој актер длабоко во себе посакува да ја добие таа статуетка

0
Со претставата „На дното“, по текст на Максим Горки, а во режија на Ќендрим Ријани помина четвртата вечер на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ Прилеп....

Велешките ученици дадоа шанса на стрип инклузијата

0
Стрип центарот на Македонија од Велес ги изложи најдобрите дела од наградниот стрип конкурс во рамките на нивниот проект „All we are saying is...

Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

0
Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“, ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центарот за култура...

Визуелните доживувања од настапите на Влатко Стефановски на изложбата – The Vlatko Stefanovski Experience

0
„The Vlatko Stefanovski Experience“, на 26 јуни, во Мала станица ќе вклучи фотографии на Стефан Рајхл, Ангел Ситновски – Бојс, Огнен Ацевски и Немања...

5 AM – Нов сингл на June

0
Целата работа околу June е љубовта на членовите на бендот кон музиката и ентузијазмот да свират. Бендот е основан во Скопје во октомври 2010...

Отворен повик за стрип автор(к)и – „Кое е твоето чудо?!”

0
Мрежа Стела и НМСМ ги повикуваат стрип автор(к)ите и илустратор(к)ите да учествуваат на наградниот конкурс за стрип „Кое е твоето чудо?!”. ,,Дали сте посветена стрипаџика/ја или илустратор(к)а? Дали сте...