УС Опен: Синер и Швјонтек во четвртфинале

Водечкиот тенисер во светот, Италијанецот Јаник Синер и Полјачката Ига Швјонтек се пласираа во четвртфиналето на последниот овогодишен гран-слем турнир, УС Опен во Њујорк.

Во мечот од 4. коло, Синер успеа да го совлада домашниот фаворит Томи Пол, кој беше рамноправен противник во првите два сета, поддржан од гласното навивање на публиката, но во двата сета Синер излезе како победник во „тај-брејкот“, па по два часа и три минути игра беше 7-6 (3), 7-6 (5) за Италијанецот. Во третиот сет Синер беше доминантен со 6-1 за да се пласира меѓу најдобрите осум, каде ќе игра против победникот на овој турнир од 2021 година, Русинот Данил Медведев, кој во 4. коло го декласираше Португалецот Нуно Борхес со 6-0, 6-1. , 6-3 Борхес.

Швјонтек, пак, без поголеми проблеми ја совлада Русинката Људмила Самсонова со 6-4, 6-1, а во четвртфиналето за противничка ќе ја има Американката Џесика Пегула, која претходно ја победи Дијана Шнајдер со 6-4, 6-2.

Во машка конкуренција во двојки, овогодинешните победници на Ролан Гарос – Хрватот Мате Павиќ и Салвадорецот Марсело Аревало, во четвртфиналето ќе играат против Британецот Нил Скупски и Новозеланѓанецот Мајкл Венус, кои ги надиграа Американците Тристан Бојер и Емилио Нава со 3:6, 7:6 (3), 6-4. Никола Мектиќ и Холанѓанецот Весли Кулхоф, кои во 3. коло убедливо ги победија актуелните победници на Вимблдон – Хари Хелиоваара од Финска и Британецот Хенри Патен во 3. коло, во четвртфиналето ќе играат против Американците Натаниел Ламонс и Џексон Витроу, кои изненадија третите семиња, Американецот Рајев Рам и Британецот Џо Солсбери. со 7-6 (3), 6-3.