Со олимпиското злато во маратон Сифан Хасан влезе во историјата

Холандската атлетичарка Сифан Хасан го освои третото олимписко злато со победата на маратонската трка на Игрите во Париз, каде што направи единствен подвиг освојувајќи три медала, бидејќи има бронзи од трките на 5.000 и 10.000 метри.

Победничката на парискиот олимписки маратон беше одлучена во возбудлива завршница, во која Сифан Хасан мораше да се бори со Етиопјанката Тигст Асеф, која се обиде да ѝ го затвори патот во претпоследниот свиок пред да влезе во целта. Сепак, 31-годишната холандска атлетичарка беше пребрза за својата ривалка и се упати кон целта, стигнувајќи по два часа, 22 минути и 55 секунди трчање низ улиците на Париз, поставувајќи нов олимписки рекорд.

Ова е трето олимписко злато за Сифан Хасан, кој пред три години во Токио беше олимписки победник на 5.000 и 10.000 метри, а во Париз на „Стад де Франс“ освои бронзени медали во тие дисциплини.

Етиопјанката Тигст Асефа ја мина целта три секунди по победничката и го освои сребрениот медал, нејзин прв на Олимписките игри, додека 34-годишната Кенијка Хелен Обири стигна до бронзениот медал со нов личен рекорд (2:23: 10). Ова е трет олимписки медал за Обири, откако ги освои првите два на 5000 метри. Таа беше втора во 2016 година во Рио де Жанеиро, а тоа го повтори и во 2021 година во Токио.