41 починати во едно деноноќие во државата, најмладиот има 22 години!

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 195
-Прилеп 28
-Куманово 17
-Гостивар 14
-Тетово 8
-Кавадарци 7
-Велес, Штип и Неготино по 6
-Струга и Кичево по 3
-Струмица и Гевгелија по 2
-Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип по 1 лице

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г).

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од:

-Скопје 532
-Прилеп 78
-Кавадарци 63
-Куманово 58
-Неготино 47
-Велес 44
-Гостивар 42
-Штип 36
-Тетово и Битола по 34
-Кочани 22
-Гевгелија 21
-Крива Паланка 19
-Делчево и Берово по 14
-Струмица 13
-Свети Николе, Валандово и Богданци по 11
-Ресен 9
-Дебар 8
-Кичево, Радовиш и Македонски Брод по 7
-Крушево и Демир Хисар по 5
-Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 4
-Кратово и Дојран по 2
-Охрид 1

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000.

- Реклама -