Home 365 Денес 32 починати од ковид во последните 24 часа, вкупниот број на заразени надмина 130 илјади

32 починати од ковид во последните 24 часа, вкупниот број на заразени надмина 130 илјади

0
32 починати од ковид во последните 24 часа, вкупниот број на заразени надмина 130 илјади

Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 654
-Куманово 116
-Битола 86
-Велес 68
-Прилеп 64
-Тетово 56
-Гостивар 55
-Кавадарци, Штип и Охрид по 44
-Струмица 38
-Гевгелија 35
-Кичево 25
-Неготино 22
-Кочани и Радовиш по 15
-Пробиштип 14
-Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница по 11
-Валандово 10
-Крива Паланка и Ресен по 9
-Богданци 7
-Македонска Каменица 5
-Кратово и Македонски Брод по 4
-Пехчево и Дојран по 3
-Делчево, Крушево и Демир Капија по 2
-Демир Хисар 1

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 13 од Скопје (84г,83г,77г,75г,73г,68г,66г,64г, 63г,63г,51г ,42г и 41г), по 2 пациенти од Прилеп (79г и 68г), Куманово (70г и 61г), Гостивар (72г и 69г), Кавадарци (88г и 49г), Штип (84г и 79г), Струмица (86г и 80г) и Неготино (81г и 67г), а по еден пациент е пријавен од Велес (70г), Охрид (79г), Струга (72г), Гевгелија (58г) и Делчево (33г).

Регистрирани се 587 оздравени пациенти од:

-Скопје 316
-Прилеп 31
-Куманово 26
-Велес 23
-Тетово 22
-Кавадарци и Битола по 18
-Гостивар 17
-Неготино 14
-Штип, Струмица и Гевгелија по 13
-Крива Паланка 8
-Берово и Крушево по 6
-Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип по 5
-Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 3
-Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија по 2
-Делчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 130.022, бројката на оздравени пациенти е 106.979, на починати е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here