29 нови починати и 1.402 новодијагностицирани со ковид, близу 20 илјади активни случаи во државата

Во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 603
-Битола 105
-Куманово 84
-Велес 82
-Прилеп 70
-Струмица 52
-Охрид 46
-Кавадарци 40
-Штип 36
-Гевгелија 32
-Тетово и Гостивар по 28
-Кочани 23
-Кичево 21
-Струга 20
-Неготино 16
-Ресен 14
-Свети Николе 13
-Радовиш и Виница по 11
-Крива Паланка и Валандово по 10
-Пробиштип 8
-Берово и Македонски Брод по 7
-Демир Капија 5
-Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица по 3
-Крушево, Пехчево и Богданци по 2
-Дебар и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 29 починати лица: 10 од Скопје (49г, 61г, 2 лица со 62г,63г,68г, 69г,72г,74г,и 76г), 3 од Битола (62г, 64г, 71г), по 2 пациенти од Прилеп (75г и 92г), Гостивар (70г и 74г), Кавадарци (50г и 62г), Штип (72г и 83г), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84г), Кочани (76г), Кичево(74г), Неготино (84г), Ресен (65г), Радовиш(58г) и Демир Хисар(80г).

Регистрирани се 761 оздравен пациент од:

-Скопје 388
-Прилеп 51
-Битола 45
-Кавадарци 37
-Гостивар 28
-Тетово 27
-Куманово 26
-Велес 24
-Штип и Неготино по 19
-Гевгелија 18
-Струмица 13
-Ресен 9
-Берово 8
-Пробиштип 7
-Кочани 6
-Кичево, Крива Паланка и Свети Николе по 5
-Радовиш и Демир Капија по 4
-Валандово и Крушево по 3
-Кратово, Демир Хисар и Богданци по 2
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

- Реклама -