Лига на нациите на УЕФА: Франција подобра од Белгија, победа на Италија

Во натпреварот од второт коло од групата А на Лигата на нации на УЕФА, Франција во Лион ја совлада Белгија со 2:0, додека Италија на неутрален терен во Унгарија го совлада Израел со 2:1.

Французите пред неколку дена го претрпеа непријатниот домашен пораз од Италија, а со головите на Рандал Коло Муани (26) и Усман Дембеле (57) ги совладаа Белгијците во голема борба за опстанок во елитната група. Мбапе и Гризман не го започнаа мечот за Французите.

Италија е прва во групата со шест бодови, Франција и Белгија имаат по три, а Израел нема бодови. Во следното коло Франција гостува во Унгарија кај Израел, додека Италија ќе ја пречека Белгија.

Во Будимпешта Италијанците го совладаа Израел со 2:1 и ја постигнаа втората победа во групата. Победата на Италијанците им ја донесоа Давиде Фратези (38) и Моис Кин (62), а Абу Фани (90) со проектил од далечина постигна почесен гол за Израелците.

Во Лигата Б Словенија во Љубљана го победи Казахстан со 3:0 со трите гола на Бенјамин Шешко, додека во истата група во Осло Норвешка ја победи Австрија со 2:1 благодарејќи на погодокот на Ерлинг Халанд во 80. минута. Црна Гора прими два гола во првите три минути од Велшаните во Подгорица и загуби со 1:2, додека Турција на домашен терен го совлада Исланд со 3:1.