(Видео) Пиштоли, тапани и Албин Курти на тортата – како Ларс го избра и прослави новиот заменик на „Вреди“

За разлика од гласањето за парламентарни избори на 8 мај, кога во општина Желино во ИМ 2101 во село Ларес излегоа да гласаат 479 гласачи, на вчерашното прегласување на гласање излегоа значително повеќе гласачи – 550 гласачи.

На 8 мај, коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ освои 134 гласа наспроти 332 гласа кои ги освои коалицијата Ворт. Вчера „Европскиот фронт“ падна на 48 гласа, а „Вреди“ стигна до 494. Изборната единица 6 е доволна за да загуби „Европски фронт“, а „Вреди“ да добие еден пратеник.

Пукотници и пукотници од автоматско оружје го означија почетокот на прославата на „Вреди“ во селото Ларс во општина Желино за неговата реизборна победа, со која стана 14-ти пратеник на парламентарните избори.

Освен со огномет, ноќта беше осветлена и со голем број пиротехнички средства. А прославата не би била целосна без музика, труби, тапани и прослави што ги даваат музичарите. Кандидатот на Вреди, Аднан Азизи не го прослави роденденот, но доби торта на која има фотографија од него, лидерот на БЕСА Билал Касми и косовскиот премиер Албин Курти.

Речиси сите во Ларес, од млади до стари се собраа да ја прослават победата на својот соселанец, кој успеа да стане осми пратеник на „Вреди“ во шестата изборна единица. Како изгледаше оваа прослава, а што претходеше на возбудата?

Пукање од пиштол во селото Ларс по вчерашните избори (22.05.2024)

Ларс е релативно непознато село за пошироката јавност. Но, еден ден стана центар на албанските партии. Во прегласувањето „Европскиот фронт“ и „Вреди“ ги вкрстија копјата – првата борба за останување на 9 пратеници, другата, пак, во последен момент во шест требаше да израмни.

Какви се очекувањата? Дали ќе се подобри?

Од кај да знам, знаеш колку ми е гајле… Досадно е веќе, три пати го презентирам.

Училиштето Раметула Амети по трет пат ги отвори вратите не за учениците туку за гласачите. Но, барем утрото оваа образовна институција личеше на полициска станица.

Влез во избирачкото место 2101 во село Ларс

А внатре за спроведување на гласањето беше задолжен нов избирачки одбор.

,Не знам што беше проблемот минатиот пат, не бев на ова избирачко место, сега се е во ред денес,

изјави Талат Бекири, претседател на избирачкиот одбор.

Жителите на Ларгс вообичаено од рано наутро групно пристигнуваат на гласачкото место.

Се надеваме на нешто подобро, па ќе видиме.

Сè уште не сум гласал, имало многу жени, па не сум гласал. пак ќе дојдам.

– Што очекуваш?

Сигурно ќе се случи нешто подобро за селото. Што се однесува до селото, не знам што ќе биде во иднина.

Доброто време можеше да биде дополнителна причина за голем одѕив, но сè наеднаш се смени кога темни облаци го покри Ларг, предизвикувајќи дожд и град.

Дури и откако времето стана стабилно, гласачите продолжија да доаѓаат во групи во неколку автомобили за да гласаат. На овие автомобили често се гледаа регистерски таблички од Германија и Словенија.

Знаеме за кого ќе гласаме, се знаеме.

Ќе гласам прв пат, утре дојдов од Германија специјално да гласам денес.

Не гласав минатиот пат, бев надвор, но сега има гласачи кои излегуваат да гласаат.

Сè се одвиваше во мирна атмосфера до крајот на гласањето.

Во текот на денот веќе беше јасно дека излезноста е поголема од 8 мај, но со конечниот пад во 18:30 часот стана јасно дека излезноста ќе биде поголема за околу осум проценти.

Кога часовникот отчука седум, што се совпадна со зајдисонце, вратите се затворија, училиштето се заклучи и почна одбројувањето.

Додека внатре се вршеше пребројувањето, коалицијата „Вреди“ импресионирана од огромниот одзив, во 20 часот одржа прес-конференција. Поддржувачите се собраа пред седиштето на партијата – сите со надеж за успех.

Треба да дојде, се надеваме.

Се проценуваше дека победата ќе ја објави Билал Касми, роден во ова село.

Не знам дали ќе се случи или не, но дефинитивно ќе победиме.

Во штабот се информираше за бројот на гласови… Најавената прес-конференција беше одложена, што резултираше со неизвесност кај насобраните.

Но, се покажа дека грижите беа залудни кога од централата стигнаа првите позитивни сигнали дека „Вреди“ има огромно водство на „европскиот фронт“ и, се разбира, Аднан Азизи ќе биде осми заменик на „Вреди“. Во шестата изборна единица.

Поздравете се со Артан Груби, поздравете се со Али Ахмети. Не тријте лакти со селото Ларес, не тријте лакти со печалбарите, почитувајте го албанскиот народ затоа што нема да ве оставиме сами да спиете ниту во вашите домови. Го имаме куферот, но ќе видиме кој ќе ја однесе торбата во Хаг“.

Аднан Азизи

По ова се обрати кандидатот за пратеник Аднан Азизи.

„Кога го започнувавме нашето политичко патување, ДУИ секогаш го земаше првиот удар од моето село, а за да отидеме во опозиција и да донесеме нова ера која достоинствено ќе го претставува албанскиот народ, последниот удар беше токму од ова село.,

– изјави Азизи.

Поранешниот заменик-министер за одбрана Башким Хасани им се обрати на медиумите на македонски јазик.

,И покрај сите притисоци од полициски началници, инспектори и неколкукратно нудење пари за гласање, ние од утре ќе ги пријавиме овие случаи и ќе бараме нивна одговорност.,

вели Хасани.

Башким Хасани

Во прегласувањето, коалицијата „Вреди“ доби 494 гласа наспроти 332 гласа на 8 мај. Она што изненадува е што минатиот пат „Европски фронт“ на ова избирачко место доби 34 гласа, а вчера само 48 гласа. По завршувањето на говорите дојде колачот и ноќе факели и огномет му даваа поинаква боја на селото.

Во возбудата беше испукан првиот „пиштол“, а поттикнати од него се случија уште неколку експлозии, иако меѓу присутните имаше и голем број деца.

Извор