Таг: здрава исхрана

Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак...

0
Жените кои во времето на откривањето и дијагностицирањето рак на дојка, практикувале почесто јадење зеленчук, овошје, протеини и нискомасни млечни производи - се изложени...

Храната може доживотно да го обликува детскиот мозок, за правилен развој...

0
Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на развитокот на врските во нивниот мозок, објави списанието „Педијатрикс“ (Pediatrics). Насоките на Американската...

Две години условно за родители вегани поради смртта на нивното 10-месечно...

0
Словенскиот суд ги осуди родителите на 10-месечното бебе кое почина во болница во Љубљана поради нетретирано воспаление на белите дробови и акутна потхранетост, на...

Храна за полноќ, наместо да се дуете со чипсови

0
2 часот по полноќ e, а вие го гледате долго очекуваниот плеј - оф натпревар или омиленото телевисиско шоу. Вашите црева почнуваат да кркорат,...

Блогерка на суд бидејќи тврдела дека се излечила од рак со...

0
Некогаш лагата има еден куп слоеви.

FitnessCorner: 10 лесни начини да се храниме правилно без диетa

0
  Зошто диетите никогаш не успеваат? Затоа што луѓето ги гледаат диетите како привремено решение за доживотен проблем. Наместо да следиме некои луди начини на исхрана...

FitnessCorner: Вагата и килограмите како мерило на вашиот прогрес

0
Мала помош за оние кои сакаат да се дефинираат, дојдат до топ форма, или само сакаат да ослабат неколку килограми. Споредбата на првата слика не...

FitnessCorner: Женско сум, како да ги ослабам нозете и задникот ?!

0
Вечното прашање и дилема кое најчесто е поставено од женската популација: Дали можам со пазење на храна или вежбање на одреден дел, да ослабам само...

FitnessCorner: Што е дефиниција за идеална телесна тежина ?

2
По многу интернет портали сретнуваме која е нашата идеална телесна тежина за нашата висина. За некој кој е висок 1,80 цм, идеална тежина би...

FitnessCorner: Мултивитамините имаат мулти намени

0
Верувале или не, најнеопходните суплементи нема да бидат креатините или протеински прашок, туку мултивитамините.  Oвие микрунитриенти (витамини и минерали) ќе обезбедат вашето тело оптимално...

FitnessCorner: Девојките и WHEY протеините (протеинските додатоци)

0
Девојка. Вежба, сака да качи мускулна маса/намали телесни масти, чита нешто на интернет за whey протеин. После секоја нова прочитана информација, следат и прашања...

FitnessCorner: Кросфит или фитнес – што е подобро ?

0
Во последно време се крена доста врева околу crossfit-от/функционалниот фитнес, дали е подобар од класичниот бодибилдинг, дали се качува мускулна маса од него, дали...

FitnessCorner: Чумата на 21виот век – нездравиот начин на живот

0
Сметам дека еден од најголемите хендикепи на современото општество е недоволната информираност и едукација, поготово за области и теми кои недоволно или воопшто не...

FitnessCorner: Правите стомачни вежби, а немате дефинирани стомачни ? Еве зашто

0
Постојат некои митови околу вежбањето и намалувањето на телесните масти кои се вртат по фитнес центрите мнооогу долго време. Еден од нив е -...

FitnessCorner: Совети околу протеините кои нема да ги слушнете од вашиот...

0
Не знам од која причина, но секогаш кога ќе се споменат термините "протеин, протеински шејк, протеински оброк, протеинска храна, стек, јајца, протеин од сурутка"...