Таг: Израел во војна

Воена состојба во Израел: САД испраќаат напаѓачка група носачи на авиони

0
Ударна група на носачи на авиони на американската морнарица се упати кон источниот Медитеран, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, во моменти кога...

Со посебен лет од Израел во Тирана пристигнаа 40 албански, македонски...

0
Министерството за Европа и надворешни работи на Албанија (МЕНР) соопшти дека вечерва пристигнал првиот авион со албански, македонски и косовски државјани кои барале да...

Бајден до Нетанјаху: Дополнителна американска помош е на пат кон Израел

0
Дополнителна американска помош е на пат за Израел, нагласил денеска американскиот претседател Џо Бајден во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху . „Претседателот Бајден...

Франција, Украина и Германија потврдија дека свои државјани меѓу убиените или...

0
Французинка загина во Израел „во терористичките напади“, соопшти француското Министерство за надворешни работи, без да даде детали. Француските тимови во Израел и Париз се...

Нетанјаху: Војната може да биде долга и тешка

0
Бројот на израелски граѓани загинати од нападот на Хамас против еврејската држава надмина 700 луѓе, јавија израелски медиуми, повикувајќи се на здравствени власти. Досега...

Претседателот на Иран ја поддржува „легитимната одбрана на палестинската нација“

0
Иранскиот претседател Ибрахим Раиси денеска изјави дека ја поддржува „легитимната одбрана на палестинската нација“, наведувајќи дека „ционистичкиот режим и неговите поддржувачи се одговорни за...

Галан: Правилата се сменија, одговорот на Израел во Газа ќе се...

0
Израелскиот министер за одбрана Јоав Галан денеска изјави дека одговорот на Израел во Појасот Газа „ќе се памети во следните 50 години“ и додаде...

Шолц: Безбедноста на Израел е темел на германската политика, Германија ќе...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја истакна потребата да се избегне поширок „пожар“ на Блискиот Исток откако Хамас го нападна Израел. Шолц рече дека денеска...

Си-Ен-Ен: Меѓу заложниците во Појасот Газа има и Американци

0
Американците се меѓу „големиот број“ заложници кои се држат во Газа, изјави израелскиот министер за стратешки прашања Рон Дермер за Си-Ен-Ен. Тој одби да прецизира...

Израелската армија испраќа засилување против милитантите на Хамас

0
Израелската армија соопшти дека испраќа денеска засилување против милитантите на Хамас кои се уште се на израелска територија, еден ден откако упаднаа преку границата...

МНР: Дваесет македонски државјани го напуштиле Израел и се на пат...

0
Дваесет македонски државјани кои побарале асистенција за нивна евакуација од Израел, безбедно ја напуштиле земјата и се на пат кон Македонија. Уште 11 очекуваат...

Повеќе од 3.200 ракети испукани врз Израел од Газа, соопшти израелската...

0
Палестинските милитанти испукаа повеќе од 3.200 ракети од Појасот Газа врз Израел за време на нивната голема офанзива, соопшти израелската војска. Од саботата наутро биле...

Блинкен: Има извештаи дека неколку Американци се убиени во Израел

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека американската влада добила извештаи дека неколку Американци се убиени во Израел и официјални лица се обидуваат да...

Блинкен: САД „Веројатно“ ќе дадат детали за новата воена помош за...

0
САД, близок сојузник и главен снабдувач со оружје на Израел, би можеле денеска да објават нова воена поддршка за земјата по нападот на Хамас,...

Палестинските власти бараат вонредна седница на Арапска лига поради „бруталната агресија...

0
Палестинските власти денеска побараа да се свика вонреден состанок на Арапската лига на ниво на министри за надворешни работи поради судирот помеѓу Израел и...