Таг: високи температури

Екстремен и историски топлотен бран на Балканот, резултат на „топлинска купола“

0
Продолжува топлотниот бран на Балканот кој трае повеќе од 10 дена. Целиот Балкан и делови од Источна Европа се под топлотен бран од почетокот на...

Повеќе вода – помалку здравствени проблеми со горештините

0
7 Летото и високите температури значат поголема потреба од хидратација, т.е. пиење вода. Соодветниот внос на течности во текот на летните месеци е клучен за...

Повеќе вода – помалку здравствени проблеми со горештините

0
Летото и високите температури значат поголема потреба од хидратација, т.е. пиење вода. Соодветниот внос на течности во текот на летните месеци е клучен за...

Горештините ги намалуваат умствените способности

0
Превисоките високи температури на воздухот, регистрирани во одредени делови од светот, не само што предизвикуваат болести поврзани со жештината, туку и го оштетуваат мозокот. Долготрајната...

Балканот денеска е најтоплиот дел од Европа

0
Во земјите од регионот денеска се активирани црвени или портокалови метео аларми кои предупредуваат на многу високи температури, а метеоролозите повикуваат на почитување на...

Портокалов аларм до средината на наредната недела, температури и над 40...

0
Под влијание на многу топла воздушна маса од југ, продолжува периодот на сончево и многу топло време, освен во недела кога во попладневните часови...

Владата со препораки до граѓаните и работодавачите по најавите за нов...

0
Владата на Република Северна Македонија, на барање на Министерството за здравство, донесе препораки во врска со новиот топлотен бран што се очекува од утре...

До крајот на неделава жолто и портокалово ниво за опасност од...

0
Од утре до недела, како што соопштија од УХМР, земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Топлотен бран во Италија, на Сицилија и Сардинија најавени 44 степени

0
Италија летово ја зафати првиот голем топлотен бран, кој пристигна со африкански антициклон, зголемувајќи ја температурата на 40 степени Целзиусови, 10 степени над сезонските...

Во Скопје измерени 36 степени, ноќеска пороен дожд и невреме во...

0
Највисока температура денеска е измерена во Скопје - 36 степени. Од УХМР информираат дека во во текот на ноќта на повеќе места во земјата...

МОН со препорака за скратени часови и со насоки за заштита...

0
Основните училишта да продолжат да ја реализираат наставата со скратени наставни часови, но да се внимава да се запази суштината на наставната материја која...

УХМР: Се очекува летово да биде сушно и натпросечно топло

0
Со голема веројатност се очекува дека летото 2024 ќе биде топло и сушно. Според анализите за целиот југоисточен регион на Европа, се очекува летните...

Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран утре во портокалова фаза, Владата со...

0
Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран утре и задутре ќе бидат зафатена од високи температури од портокалова фаза, поради што Владата на барање на Министерството...

Од идната недела уште повисоки температури, на некои места и до...

0
Следните денови ќе се задржи сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност, а во попладневните часови ќе има изолирана појава...

НАСА: Овој месец ќе биде најтопол во илјадници години, 2024 ќе...

0
Јули 2023 година веројатно ќе биде најтоплиот месец во последните стотици, ако не и илјадници години, изјавија научници на НАСА на тркалезната маса со...