Таг: технологија

Сопствениците на iPhone пријавуваат враќање на избришани фајлови по iOS ажурирањето

0
Некои сопственици на iPhone известуваат дека по ажурирањето на нивните телефони на iOS 17.5, избришаните фотографии, вклучително и прилично стари фајлови, повторно се појавуваат...

Сем Алтман сепак не се враќа на главната позиција во OpenAI

0
Користиме колачиња за оптимизирање на страницата. Некои од колачињата се од суштинско значење за работата на страницата, а други помагаат да ја подобриме оваа...

Осаменост – болеста на ерата на друштвени медии

0
Нашите илузии дека постојат „замени“, почнуваат да ја наплаќаат цената.

Зошто никогаш нема да сретнеме вонземска цивилизација?

0
Угледниот британски физичар Брајан Кокс смета дека никогаш нема да запознаеме вонземска цивилизација. Но неговото објаснување не е од оние класичните, дека многу сме...

Црвеното апче

0
Да ja споредиме брзината на биолошката еволуција на видот Homo Sapiens и брзината со која неговиот интелект измислува сé повеќе нови технологии кои се граничат...

Скапо е да си модерен демонстрант

0
Замислете модна или технолошка компанија што се бави со дизајнирање на облека/опрема која овозможува приватност и енкрипција. Е па баш таква е Backlash, која...

Кога растевме без Ајфон…

0
Ники Бун фотографираше уште додека работеше како физиотерапевт во Шкотска. Но, како што патуваше (од Нов Зеланд е), нејзината интерес кон хобито сé повеќе...

Патиштата да си се чистат сами

0
Сол на патиштата - тоа е типично за студените месеци од годината, но знаете ли дека во моментов се развива нова технологија за топење...

Мозокот може да го запамти скоро цел интернет

0
Научниците открија дека мозокот би можел да запамти 10 пати повеќе информации, отколку што претходно се сметало за возможно. Тоа  би можело да помогне...

Технологијата ѝ се заканува на средната класа

0
Американскиот потпретседател Џо Бајден смета дека средната класа има потреба од поддршка во услови на моменталниот бурен развој на технологијата, што го доби името...

Спиењето ќе го (до)подели светот

0
Се разбира, политичарите и алчните корпорации имаат голема заслуга за растечкиот јаз помеѓу богатите и сиромашните, но некои сметаат дека класната војна на иднината...

Виртуелната реалност – триумф или разочарување?

0
Вие сте на дното на мирен Океан и истражувате потонат брод. Шетате по Марс, се искачувате на Еверест, завршувате меѓу играчите на вистински натпревар...

Што овозможува новата апликација на Viber?

0
Популарната платформа за пораки „Viber“ деновиве претстави нова апликација - „Viber Wink“. „Viber Wink“ овозможува инстантно фотографирање, односно  да фотографирате или да снимате видеа и...

Спортот на иднината

0
Благодарение на технологијата фудбалот сè повеќе се приближува кон точните науки. Како Германија ја освои титулата на последното Светско првенство? Со голот на Марио Гетце...

Нова технологија на Continental која ги штити најранливите на патот

0
Водечкиот германски производител на гуми и технологија Continental непрестано развива иновации со кои да се подобрува безбедноста на патот. Најновото остварување е Vehicle-to-X или...