Таг: СИРИЗА

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

0
Договорот предвидува дека името на државата е неотповикливо. Од моментот кога уставното име е „Северна Македонија“, што и да кажува госпоѓа Сиљановска дека нејзината...

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со земјава

0
Во облик на предлог закони, како што и најави вчера, грчката опозициска партија СИРИЗА, во Парламентот ги достави меморандумите со Северна Македонија, донесени по...

СИРИЗА ќе ги поднесе во грчкиот Парламент трите меморандуми со земјава...

0
СИРИЗА во следниот период ќе ги поднесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со земјава, соопшти портпаролката на грчката опозициска партија Вула Кехаја на...

СИРИЗА со критики до грчката Влада за Договорот од Преспа, бара...

0
Да реагира во случај на прекршување на Договорот од Преспа, со користење на средства како замрзнување на европската перспектива, бара од грчката Влада опозициска...

Европратеник од СИРИЗА ја напушти еврогрупата на грчката партија

0
Европратеникот Стелиос Кулоглу ја напушти еврогрупата на СИРИЗА и преку отворено писмо до партискиот лидер, обвинува за недостиг на сериозност во грчката опозициска партија,...

Ципрас со ветување до ЛГБТИ заедницата: Институционализирање на бракот за сите...

0
Официјализирање на бракот за сите парови, без разлика на полот и правото да имаат деца, доколку СИРИЗА дојде на власт, најави лидерот на партијата...

Заев и Филипче гости на Третиот конгрес на СИРИЗА

0
Со говор на лидерот на партијата Алексис Ципрас, попладнево во Атина започна Третиот конгрес на СИРИЗА, на која како гости се присутни и поранешниот...

Коѕијас се релаксира на остров и пишува книга за Преспанскиот договор,...

0
Поранешниот шеф на грчката дипломатија - Никос Коѕијас, веќе со недели е во својата викендичка на островот Алонисос и пишува книга за Преспанскиот договор,...

Дендиас: Целта на писмото на Караманлис беше да го спречи бранот...

0
Писмото на Караманлис до американскиот претседател Џорџ Буш не значело признавање на името „Македонија“ (во рамки на предлогот Република Македонија - Скопје), туку било...

Ципрас распиша предвремени парламентарни избори во Грција

0
Предвремените парламентарни избори, кои ги побара грчкиот премиер Алексис Ципрас по поразот на изборите во неделата, ќе се одржат на 7 јули, соопштија вчера...

Сириза води пред Неа демократиа

0
По затворањето на гласачките места на анкетите во Грција, предвремените парламентарни избори кои се одржуваат денеска, партијата на доскорашниот премиер Алексис Ципрас, Сириза е...