Таг: Саули Нинисто

Нинисто: НАТО-членството на Финска не е насочено против никого, ние споровите...

0
Пристапувањето на Финска во НАТО не е насочено против ниту една земја, порача претседателот на Финска, Саули Нинисто, во изјавата по повод приемот на...

Нинисто: Турција и Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во...

0
Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган донесоа одлука за прием на Финска во НАТО, која официјално ќе биде објавена в петок за време на...

Столтенберг за „ветото“ од Турција за Финска и Шведска: Не е...

0
Не е невообичаено членките на НАТО да имаат различни мислења, но затоа Алијансата и има големо искуство со такви ситуации и наоѓање решение, изјави...

Финска и Шведска со една нога во НАТО

0
Финска и Шведска се сѐ поблиску до одлуката за најверојатна нивна кандидатура за членство во НАТО, а официјалната објава на таквата одлука се очекува...