Таг: руска инвазија на Украина

Подолиак: Русите се обидоа да донесат максимална количина опрема во Киев

0
Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски - Михаил Подолиак, утрово соопшти дека руските сили се обиделе „да донесат максимална количина опрема во градот Киев“,...

Украинското МВР до цивилите во Киев: Се водат „активни борби“ на...

0
„Активни борби се водат на улиците на нашиот град“, предупреди украинското МВР на Фејсбук, алудирајќи на Киев, повикувајќи ги цивилите во градот да останат...

Руски тенкови во близина на Киев, Украинците во исчекување на најтешката...

0
Украина очекува руските тенкови да го нападнат главниот град Киев денеска во текот на денот и тоа да биде, можеби, најтешкиот ден од војната,...

Зеленски: И утрово ја браниме нашата земја сами, додека светските сили...

0
Новинари од терен во Украина утрово, околу 7:30 часот по локално време, информираа дека во Киев се огласиле сирените за воздушен напад, а властите...

Голема експлозија над Киев, Украинците велат дека собориле два руски „подарока“...

0
Неколку гласни експлозии се слушнале во Киев утрово околу 3:30 часот (македонско време), објави „Гардијан“, повикувајќи се на извештаи од новинари на терен во...

Зеленски нареди општа мобилизација, на мажите од 18 до 60 години...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди општа мобилизација, јавија украински медиуми. Зеленски потпишал декрет со кој се наредува мобилизација на сите регрути и резервисти на целата...

Ле Дриан: Путин треба да разбере дека и НАТО има нуклеарни...

0
Кога Путин се заканува со користење на нуклеарно оружје, треба да сфати дека НАТО, исто така, е нуклеарна алијанса, изјави францускиот министер за надворешни...

Рот: Војната на Путин го загрозува и Западен Балкан, Бугарија да...

0
„Рускиот напад на Украина, не го доведува во прашање само опстанокот на земјата, туку ја загрозува и цела Источна Европа, но и стабилноста на...

Бајден разгледува опции за кибер напад „од невидени размери“ врз Русија

0
Американскиот претседател Џо Бајден размислува за „мени“ од опции за спроведување на масивни кибер напади од страна на САД врз Русија, со цел да...

Москва: Успешен првиот ден од инвазијата, сите задачи се успешно извршени

0
Москва, 24 февруари 2022 (МИА) – Русија соопшти дека нејзината војска ги постигнала целите поставени за првиот ден од инвазијата врз Украина откако го...

Руските сили ја заземаа нуклеарната централа Чернобил

0
Руските сили презедоа контрола врз нуклеарната централа во Чернобил, соопшти советникот од украинскиот претседателски кабинет - Микаил Подолиак, пренесува МИА. Според него, невозможно е да...

САД очекуваат напад на Киев, засега не гледаат зголемена опасност од...

0
Вашингтон, 24 февруари 2022 (МИА) – САД не гледаат зголемена закана од руското нуклеарно оружје, изјави денеска висок претставник на американското Министерство за одбрана. „Не...

Зеленски: Русите го заземаа воениот аеродром во близина на Киев

0
Киев, 24 февруари 2022 (МИА) – Русите го заземаа воениот аеродром Гостомел, кој се наоѓа на околу 40 километри од Киев, изјави денеска украинскиот...

Проценката во ЕУ е дека постои ризик од дестабилизација на Балканот

0
Брисел, 24 февруари 2022 (МИА) – Високи дипломатски извори за МИА велат дека ќе се разговара и за Западниот Балкан на денешниот ЕУ самит,...

Според Захарова ова не било почеток, туку крај на војната

0
Москва, 24 февруари 2022 (МИА) – Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, за руската државна телевизија изјави дека нападот на Украина...