Таг: рак

Една навика може да го намали ризикот од рак и некои...

0
33 Според Би-Би-Си, сега живееме подолго од кога било досега, и додека работите како медитеранската исхрана го зголемуваат животниот век, новото истражување покажа дека една...

Ова се придобивките од секојдневното јадење домати

0
41 Секојдневното овошје и зеленчук се општо корисни за здравјето, а особено доматот ги топи мастите, па поволно делува и на варењето и на крвта. Истражувањата,...

Откриен револуционерен лек, го „топи“ ракот

0
639 Лекот за имунотерапија што ги „топи“ туморите драматично ги зголемува шансите за излекување на некои видови рак на дебелото црево, па дури и може...

Се повеќе млади луѓе заболуваат од рак, нови докази покажуваат која...

0
224 Сè повеќе млади луѓе заболуваат од рак, а бројот на заболени расте двојно побрзо кај помладите од 50 години, покажа истражувањето спроведено од научници...

Онколози откриваат каква храна никогаш не јадат

0
95 Американскиот институт за истражување на ракот и Светскиот фонд за истражување на рак проценуваат дека помеѓу 30 и 40 проценти од сите видови на...

Црноокиот грашок може да помогне во лекувањето на ракот

0
103 Револуционерна нова студија открива дека вирусот кој ги инфицира растенијата како што е црноокиот грашок (Vigna unguiculata), може да помогне во лекувањето на ракот....

Зачинот кој секојдневно го користиме го зголемува ризикот од рак на...

0
201 НОВО истражување може да ве натера да размислите двапати пред да посегнете по солта. Нутриционистите од Центарот за јавно здравје на Универзитетот во Виена...

Нутриционисти: Оваа суперхрана може да го намали ризикот од деменција и...

0
804 Консумирањето здрава и урамнотежена исхрана може да помогне во подобрување на нашето физичко и ментално здравје, а некои намирници дури можат да спречат одредени...

„Сиера ми го спаси животот“: Кучето трипати ѝ намирисало рак

0
52-годишната Стефани Херфел е уверена дека нејзиниот сибириски хаски ѝ го спасил животот, и тоа повеќе од еднаш. Таа тврди дека нејзиниот куќен љубимец...

Канцерот да ти бил по златото: На повидок нов тест за...

0
Научници од Универзитетот во Квинсленд развија тест што може да биде користен за дијагностицирање на сите видови рак. Се базира на уникатен ДНК „потпис“...

Русите работат на лек за рак кој ќе биде достапен за...

0
Сибирските научници, со поддршка од Рускиот фонд за фундаментални истражувања, почнаа да работат на разивање на достапен лек за имунотерапија на онколошки болести. Механизмот на...

Не го ни знаевме, а веќе ни фали…

0
"Ме загрижуваше фактот дека во обичните некролози не добивате многу информации за тоа каква некоја личност била. Сакав луѓето да дознаат каков беше Гарет и ми...

Сок од компири – чудесен лек и за тешки болести

1
Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа...

Алкални плодови добри за превенција од рак, инфаркт и дебелеење

0
Секојдневната исхрана вклучува многу брза, обработена и генетски модифицирана храна, што на нашиот организам му создава дополнителен напор таа храна да ја обработи. Таквата храна...

Има лек за РАК, фармацевтските компании не се заинтересирани

3
Овој лек не бара патент, така што секој може да го произведе евтино и брзо, за разлика од неефикасните скапи лекови произведени од страна...