Таг: општина центар

Герасимовски и жителите на Општина Центар повикуваат на мобилизација за решавање...

0
Општина Центар дава целосна поддршка на петицијата потпишана од жителите што живеат во непосредна близина на клубот Интермецо и останатите локали лоцирани на „Народен...

Герасимовски за потпорниот ѕид кај Детска клиника: Да беше наша надлежност...

0
Општина Центар „остро ги демантира наводите и шпекулациите“ дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се во надлежност на општината. „За...

Бесплатен паркинг во Центар за новогодишните и божиќните празници

0
Паркирањето во Општина Центар за време на новогодишните и божиќни празници ќе биде без наплата за сите граѓани. Како што информира ЈП Паркинзи на Општина...

По повод трагичната смрт на Вања, Општина Центар со препорака угостителските...

0
Општина Центар по повод трагичната смрт на 14-годишната Вања Ѓорчевска, ученичка во 9-то одделение во ООУ „Јохан Хајнрих – Песталоци“ со препорака до сите...

Ковачевски: ЈО да реагира за дивоградбата на „Пластичарска“, на народот му...

0
Премиерот Димитар Ковачевски денеска јавно го повика Јавното обвинителство да реагира во врска со една од дивоградбите на улицата „Пластичарска“ во Скопје. Како што напомена...

Герасимовски: Во првата година реализиравме 90% од зацртаните проекти

0
Градоначалникот на Општина Центар - Горан Герасимовски, на вчерашната трибина „Силно и одлучно кон иднината“ зборуваше за, како што истакна, сериозната посветеност и ефикасното...

Герасимовски: Започна изградбата на новата градинка „Пролет“

0
Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, амбасадорите на пријателските земји и други гости, денес...

Реакциите за јапонските цреши: За Богдановиќ се миcтeриja, за Шилегов –...

0
„Непотребно се шири хиcтepија. Дрвјата се исушени и зaбoлeни“, вели градоначалникот Петре Шилегов за утрово иceчените јапонски цреши од дрворедот на ул. „Максим Горки“...

Иceчени Јапонските цреши на „Максим Горки“, биле стapи и бoлни (ГАЛЕРИЈА)

0
Дел од скопјани утрово беа запpeпастени од сликата што ги дочека на улицата „Максим Горки“ во центарот на градот. На терен можеа да се видат...

Јазиците на помалите етнички заедници стануваат изборен предмет за третоодделенците од...

0
Почнувајќи од учебната 2019/2020 година, во седумте основни училишта на ниво на Центар, како изборни предмети, третоодделенците ќе имаат можност да ги изучуваат јазиците...

До кога ќе ги пуштаме децава да им сметаат на паркираните...

0
Еден од врвните приоритети на општина Центар е колите да се безбедни на тротоар. Меѓутоа, од сликиве ќе видите дека надлежните баш и не си ја вршат работата.

Центарци, на овие броеви пријавете расфрлен отров и напуштени миленици

0
Општина Центар е меѓу првите кои излегуваат со конкретни акции околу напуштените миленици, како и расфрлениот отров на повеќе локации. По вчерашното алармирање од повеќе...