Таг: НАТО

Столтенберг: Кина треба да се соочи со последици поради поддршката на...

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Кина треба да се соочи со последици за нејзината поддршка за Русија во војната против Украина,...

Холандски јавен сервис: Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на...

0
Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО, објави холандскиот јавен сервис НОС. Тој на таа функција ќе го...

Македонија на 11 место во НАТО според процентот од БДП наменет...

0
Македонија во државниот Буџет за 2024 година за потребите на одбраната има предвидено 263 милиони долари, што претставува 2,22 отсто од БДП на земјата,...

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во...

0
Кина го повика НАТО „да престане да ја префрла вината“ за војната во Украина, откако генералниот секретар на Алијанса го обвини Пекинг за влошување...

Шефот на НАТО и се закани на Кина

0
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку...

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за вадење на нуклеарното оружје од складиштето, негово распоредување и...

НАТО усвои план за долгорочна помош за Украина

0
Министрите за одбрана на државите од НАТО го одобрија денеска планот за долгорочно снабдување со воена опрема и обука на Украина, соопшти по состанокот...

Столтенберг: Војната во Украина ќе трае се додека Путин не сфати...

0
Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека (рускиот претседател Владимир) Путин очекува да се откажеме. Ова денеска го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс...

Османи: 25 години по ослободувањето, Косово заслужува членство во НАТО

0
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека Косово заслужува членство во НАТО, 25 години по ослободувањето со помош на таа воена организација, јави дописникот...

Столтенберг: Унгарија се согласи да не стави вето на помошта на...

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Унгарија се согласила да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина, но владата...

„Победа за Германија“, преименувана мисијата на НАТО во Украина

0
НАТО договори ново име за својата мисија во Украина: Проектот повеќе нема да се вика НАТО Мисијата Украина (НМУ), туку Безбедносна помош и обука...

Столтенберг на Б9 во Рига: НАТО има сила, ресурси, способност и...

0
НАТО има сила, ресурси, можности и политичка волја да ја заштити секоја своја земја-членка, најави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во летонската престолнина...

Шпигел: На Германија ѝ се потребни уште 75.000 војници за да...

0
На Германија ќе и требаат најмалку 75.000 дополнителни војници за да ги исполни своите обврски во НАТО, додека Алијансата го прилагодува одбранбеното планирање за...

Орбан: Унгарија мора по секоја цена да избегне учество во евентуална...

0
Унгарија мора по секоја цена да избегне учество во евентуална интервенција на НАТО во Украина, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за...

Медиуми: НАТО подготвува коридори за префрлање на американските сили во Европа...

0
НАТО подготвува неколку копнени коридори преку кои американските војници и опрема би можеле брзо да стигнат до фронтот во Европа во случај на конфликт...