Таг: Македонија во НАТО

За британската кралица, Заев е рамноправен лидер на земја членка на...

0
По завршувањето на првиот ден од НАТО Самитот во Лондон по повод 70-годишнината од формирањето на Алијансата, во чија завршна декларација предвидено е во...

Заев на Столтенберг му подари вино со „потпис“ од Министерството за...

0
„Генералниот секретар на НАТО е еден од нашите најголеми пријатели и поддржувачи. 'You will join NATO', рече во една прилика и покажа на дело...

Столтенберг за „Глас на Америка“: С. Македонија мора да има 5Г...

0
Земјите што се приклучуваат во НАТО мора и да ги исполнуваат стандардите на НАТО. Дел од тие стандарди се и безбедна и сигурна телекомуникација,...

Пристапниот протокол за НАТО „прелета“ низ американскиот Сенат, честитки од Брнс,...

0
По скратена постапка, со 91 глас „за“ и само 2 „против“ денеска Американскиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Со...

Шекеринска: 50 денари од секој граѓанин се мала цена за безбедно...

0
По речиси 30 години земјава исполнува една од своите најголеми стратешки цели - членството во НАТО. Не само поради политички бенефит, туку и поради тоа...

Дали Никола Попоски би го потпишал Преспанскиот договор?

0
„Мораме да бидеме свесни дека ова е договорот кој ни го обезбеди членството во НАТО. Било какво одбивање на овој договор ќе значеше немање...

Палмер за членството во НАТО: Ќе биде, ако не во декември,...

0
Ако не во декември, тогаш за неколку месеци, но во секој случај Северна Македонија наскоро ќе стане членка на НАТО, вели специјалниот пратеник на...

2.316.000 евра за простории, вкупно 3.116.000 евра за сместувањето на мисијата...

0
На денешната редовна 151-ва владина седница, Владата на Република Северна Македонија, на предлог на Министерството за надворешни работи, ја разгледа и усвои Информацијата и...

Грчките борбени авиони го сефтосаа македонското небо

0
Денеска утрово, од 7:30 до 9:30 часот, македонското небо, за првпат со дозвола од македонските власти, го прелетаа воздухопловите на вооружените сили на Република Грција. Извршени се...

Грчкиот воен оркестар ја свиреше химната на Северна Македонија (ВИДЕО)

0
По повод Денот на НАТО, односно 70-годишнината од постоењето на Северноатлантската алијанса, денеска во Националната филхармонија во Скопје музичките сили на заеднички концерт ги...

Иванов го поздравува потпишувањето на пристапниот Протокол за членство во НАТО

0
Претседателот Ѓорге Иванов го поздравува потпишувањето на пристапниот Протокол за членство на земјата во НАТО, соопштуваат од претседателскиот кабинет. Република Македонија заслужено станува 30-тата...

Груевски го честита потпишувањето на протоколот за НАТО

0
Екс-премиерот Никола Груевски, по повод потпишувањето на протоколот за членство на Македонија во НАТО во Брисел, се огласи на својот Фејсбук профил. Постот на...

ВО ЖИВО од Брисел: Потпишување на протоколот за членство на Македонија...

0
Во моментов е во тек церемонијата на потпишување на Протоколот за членство на Македонија во НАТО од земјите членки на Алијансата. Можете да ја...

Денеска се потпишува протоколот за пристапување, Македонија го добива своето место...

0
Денеска, во седиштето на НАТО во Брисел, со почеток во 11 часот, Македонија и 29-те членки на Алијансата ќе го потпишат протоколот за членство...

Германија даде амин, ќе се залага Македонија да влезе во НАТО...

0
Владата во Берлин даде согласност за прием на Македонија во НАТО и ќе се залага процесот да биде завршен брзо, пренесува „Дојче веле“. Приклучувањето на...