Таг: Македонија во ЕУ

За Заев, вето од Бугарија нема да значи и причина да...

0
Премиерот Зоран Заев апсолутно не се согласува со тезата дека, во случај на вето од Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ, треба да...

Заев: Ако Бугарија нѐ блокира, значи од нас се барало нешто...

0
Има нешта што браќата и пријателите јасно и гласно и за пример ги потврдуваат. Во спорот со Бугарија, тоа нешто не е само да...

Димитров: Ќе ми биде тешко да кажам дека постигнавме доволно за...

0
„Ќе ми биде многу тешко да одговорам потврдно на тоа прашање“, истакна претседавачот на бугарскиот дел од мешовитата комисија за историски прашања - Ангел...

Германски „ФАЦ“ за спорот со Бугарија: Цената на апсурдните конфликти ја...

0
„Со ратификувањето на Преспанскиот договор, постигнат со големи напори од двете соседни држави, се чинеше дека по долгогодишно одлагање патот на Северна Македонија кон...

Османи: Нема нов договор, мојата посета на Бугарија беше позитивна

0
„Околу односите со Бугарија и мојата посета, сакам да истакнам: нема нов Договор, туку има засилување на меѓусебната комуникација на повеќе нивоа“, напиша министерот...

Мицкоски: Бујар Османи да каже дали Захариева побарала нов договор со...

0
Она што сега го бара Бугарија се всушност ветувања што премиерот Зоран Заев ги ветил на бугарската страна уште во 2016 година, тврди лидерот...

Реџепи: Ние како Албанци жртвувавме многу национални интереси за ЕУ, сега...

0
Изјавата на премиерот Зоран Заев - дека ако Бугарија остане на своите барања граѓаните треба да се подготвени дека можеби и нема да започне...

Стојков: Заканите од Бугарија ќе се покажат како празен блеф, сѐ...

0
Бугарија се обидува да ја уцени Македонија, но ја нема поддршката од Европа и на крајот заканите за блокада на евроинтеграцијата ќе се покажат...

Крастев: Вето за РС Македонија ќе биде апсурд, неразбирлива е позицијата...

0
Бугарско вето за почетокот на преговорите на земјава со ЕУ би било апсурдно и ќе ги претстави Бугарите во негативно светло, смета реномираниот бугарски...

Во Бугарија изненадени од изјавата на Заев дека нивните барања „ниту...

0
„Премиерите на Бугарија и на Република Северна Македонија - Бојко Борисов и Зоран Заев, се убедени дека во следните денови ќе се најде решение...

Заев: Ако Бугарија не отстапи, треба да сме подготвени дека нема...

0
Ако Бугарија остане на нејзините барања, граѓаните треба да се подготвени дека нема да започнат преговорите за членство во ЕУ, изјави премиерот Зоран Заев за пораките...

Димитров: Ако ЕУ дозволи македонскиот јазик да биде пречка, тогаш не...

0
Доколку ЕУ дозволи македонскиот јазик да биде пречка за интеграција на земјава, тогаш не го заслужува епитетот „европска“ и ја доведува во прашање довербата на...

Борисов до Османи: Ќе биде грев пред историјата ако не најдеме...

0
„Многу се надевам дека Северна Македонија ќе ги добие неопходните гаранции од нас и ќе оди по патот кон присоединување кон Европската унија. Потребно...

Вархеји: Без решение со Бугарија ќе биде многу тешко работите да...

0
„Јас можам само да го повторам она што го изјавив вчера, а тоа е дека е во интерес и на Бугарија и на Северна...

Заев не очекува блокада од Бугарија: Двата народа сакаат да се...

0
И покрај цврстите официјални негаторски ставови на Бугарија кон македонскиот идентитет и јазик, наведени и во „објаснувачкиот“ меморандум што Софија го испрати до членките...