Таг: лето

Совети за здраво и долго лето

0
9 Летото е во полн ек! Времето е топло, деновите се доволно долги за многу активности на сонце. НО! Топлото време носи и многу предизвици. За...

Внимание! Изгор лето!

0
Внимание: Скопјани сакаат чешми, базени, аква-паркови и плажи на чист Вардар! Внимание ги прашува скопјани како се разладуваат по горештиниве: „Не искачам од дома, по...

УХМР: Се очекува летово да биде сушно и натпросечно топло

0
Со голема веројатност се очекува дека летото 2024 ќе биде топло и сушно. Според анализите за целиот југоисточен регион на Европа, се очекува летните...

Објавена долгорочната прогноза за летото: Топлиот циклус забрзано опаѓа, доаѓа ладниот

0
Ажурираната прогноза за летото 2024 година покажува динамичен летен атмосферски модел, под влијание на преминот од топлиот циклус Ел Нињо во студениот циклус Ла...

Лесно е да си фотограф на Корзика

0
Корзика си се мести, ти само треба да штракнеш.

Зошто (и како) жешкото нé прави летаргични и поспани

0
Повеќето луѓе го поминуваат животот во блага дехидратација, а еден од нејзините симптоми е токму заморот. Но тоа е само дел од причините.

Пожешки ли се денес летата, или така ни се чини?

0
Во 1950-тите не се знаеше за вакви лета.

Летен парадокс: Лутото те лади повеќе од сладолед

0
Жешко е. Ти доаѓа да кркнеш едно овошно јогуртче или сладолед, за да си ја оладиш душичката. Арно ама, душичката им шепнала на научниците дека повеќе преферира луто пиперче.

Годината кога летото не дојде

0
Таа чудна година, во март почнало сериозно да заладува. Во април и мај дождот не престанувал да врне. Во јуни и јули мразот бил секојдневие, а во Унгарија паѓал кафен снег.

Лето is coming

0
Горештинските маки што ни претстојат, во една слика.
00:01:38

Како изгледа денот кога сонцето на Арктикот не заоѓа

0
Летото на Северниот Пол значи вечен ден. Вака тоа изгледа:

Нов тип на крема за сончање што не се впива, туку...

0
Кремите за сончање се релативно нова технологија, која грубите почетоци ги има некаде во 1940-тите. На пример, американската FDA (Администрација за храна и лекови)...

Италијанско лето

0
Лоренцо Грифантини живеел во Лондон 10 години. Вели дека токму оваа дистанца од родната италијанска култура му овозможува да ја гледа објективно, следејќи ги...

Топлес на Копакабана: На Катарина и фали летото

0
Благодарение на својата професија, нашиот топ модел Катарина Ивановска ужива патувајќи на егозтични дестинации. Дека и фали летото е доказ фотографијата што ја објави на...