Таг: лек

Откриен револуционерен начин за лекување зависност и депресија

0
74 Тим предводен од белгискиот Универзитет во Лувен открил потенцијално револуционерен начин за лекување зависност и депресија, објави белгискиот портал „Фокус“. Научникот Пјер Василијадис изјави дека...

Откриен револуционерен лек, го „топи“ ракот

0
639 Лекот за имунотерапија што ги „топи“ туморите драматично ги зголемува шансите за излекување на некои видови рак на дебелото црево, па дури и може...

Најскапиот лек на светот чини над 2.1 милиони долари

0
Американската Агенција за храна и лекови (FDA) го одобри лекот за генска терапија на спинална мускулна атрофија (SMA) на швајцарската Novartis, наречен Zolgensma. Лекот...

Сок од компири – чудесен лек и за тешки болести

1
Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа...

Апсурдно, ама делува: Стар руски лек за грло

0
Кога ве боли грло или кога имате воспаление на крајниците, наједноставното што можете да го направите е да го пробате овој стар руски народен...

Има лек за РАК, фармацевтските компании не се заинтересирани

3
Овој лек не бара патент, така што секој може да го произведе евтино и брзо, за разлика од неефикасните скапи лекови произведени од страна...

Тестирањето на лек во Франција отишло во непосакуван правец

0
Пет лица се во критична состојба, а едно лице е во кома откако тестирањето на еден аналгетик отиде во непосакуван правец во една француска...

Руски научници докажаа дека молитвата е лек

0
Руски научници од универзитетот во Санкт Петерсбург материјално докажале дека чудесните лекувања поврзани со духовноста се вистинити и откриле многу телесни и душевни промени...

На светот му требаат повеќе луѓе како Шкрели

0
Сигурно го паметите ова лице - да, тој е морално банкротираниот социопат што го поскапе лекот за СИДА-та за цели 5.000 проценти. Во четвртокот, тој...

Природен лек против главоболка

0
Главната состојка на спасоносните таблетки, салицинот, кој ги смирува болките, се наоѓа во добро познатиот јаткаст плод –  бадемот. Главоболката е најчеста тегоба на модерниот...

Целер, лек за сè

0
Како обарен така и свеж, целерот се употребува за подготовка на јадења и супи додека семето се употребува како зачин. Наједноставно е да се користи...

Карфиолот – моќен борец против ракот

0
Карфиолот е зеленчук кој припаѓа на семејството – зелки, а ова зелјесто растение во последно време им го привлекува вниманието на испитувачите поради своите...

Лековитите својства на камилицата

0
Камилицата била ценета лековита билка уште во стариот век во древен Египет, Грција и Рим. Хипократ, Диоскорид, Гален и други лекари од тоа време...

Ротквичката, лутникав „десерт“ за здрава пробава и чиста кожа

0
Нејзиното латинско име е Raphanus sativus и дословно значи култивирана зелка. Во времето на Римјаните, работниците ги примале ротквичките како плата, додека старите Грци...

Тетрисот како лек

0
Истражувачите велат дека тетрисот ги окупира менталните процеси, кои инаку би биле посветени на расмислување за физичките зависности. Изгледа дека најновиот совет за сите страствени...