Таг: КПУ „Идризово“

Јонузи за МИА: Вработени во затворот „Идризово“ завршија на Токсикологија по...

0
Четворица вработени во затворот „Идризово“ се пренесени на Универзитетската клиника за токсикологија како последица од пожарот што вчера избувнал во женското одделение од затворот,...

Запален службен автомобил на КПУ Затвор Идризово, нема повредени

0
Во Полициската станица Кисела Вода во Скопје утрово, во 3.35 часот, било пријавено дека на подрачје на Кисела Вода било опожарено паркирано патничко возило...

Приведени 17 припадници на затворската полиција, вработени во КПД Затвор Идризово

0
Во акција спроведена утрово од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи приведени се 17 припадници на затворската...

Преземени мерки за припадникот на Армијата кој им дал мобилни на...

0
Веднаш по дознавање на случајот за припадник на Армијата, кој како дел од составот кој е во поддршка на полицијата за обезбедување на КПУ-Затвор...

Професионален војник осомничен за доставување телефони на затвореници во Идризово

0
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 1...

Зибери прашува кој и зошто им дозволил на затвореници да ги...

0
Народниот правобранител Насер Зибери вели дека има многу отворени прашања на кои треба да се одговори во врска со инцидентот што викендот се случи...

Суспендирани полицајците кои му плаќале мито на затвореник

0
Двајцата полицајци кои тврдеа дека биле измамени од затвореник се суспендирани, информираше министерот за правда, Кренар Лога. Во изјава по денешниот брифинг со медиумите, министерот...

Вонреден надзор во КПД Идризoво: Командири и затвореници меѓусебно се поткупувале...

0
Управата за извршување на санкции на 19 септември 2023 година изврши вонреден наздор во КПД Идризово со цел да се проверат наводите на осудените...

Лога разочаран од условите во Идризово, бара итна амнестија (ФОТО/ВИДЕО)

0
Мизерни, катастрофални и супстандардни услови за издржување на затворските казни. Пренатрупаност, затвореници спијат на под, нема соодветна здравствена заштита, нема соодветни санитарии, искршени кревети,...

Кривична пријава против вработен во КПУ „Идризово“, „противзаконито ослободил“ затвореник (кој...

0
Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) денеска до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и...

(ВИДЕО) МВР: Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен 40 метарски...

0
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи во координација со Агенцијата за национална безбедност спречи организирано бегство од...

Во Затворот „Идризово“ откриен тунел за бегство

0
Во затворот „Идризово“ денеска бил откриен тунел за бегство. Информацијата за МИА ја потврди директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ. „По добиени информации...

Хелсиншки комитет за човекови права: Институциите мора да ги заштитат осудениците...

0
„Хелсиншкиот комитет за човекови права континуирано алармира за меѓу-осуденичкото насилство, кое често се случува во казнено поправните установи, што многу често се должи на...

Затвореник од „Идризово“ глумел директор преку телефон и измамил седум лица...

0
СВР Тетово поднесе кривична пријава против 34-годишниот Б.А.(34) од Скопје, поради основано сомнение за сторени седум кривични дела „измама“. Како што посочуваат од МВР,...