Таг: Хамас

Хагари: Хамас не може да се уништи

0
Портпаролот на израелската армија (ИДФ) Даниел Хагари денеска оцени дека целта за искоренување на терористичката група Хамас „не е постигната“. „Хамас е идеја. Тие што...

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на...

0
Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување...

0
Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

Хамнеи: „Бурата Ал Акса“ на Хамас на 7 октомври го стави...

0
Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, денеска изјави дека „Бурата Ал Акса“, како што го нарече нападот на Хамас врз Израел на 7...

Меѓународниот кривичен суд бара апсење на Нетанјаху и на лидерот на...

0
Меѓународниот кривичен суд бара налози за апсење на израелскиот прмеиер Бенјамин Нетанјаху и на лидерот на Хамас Јахја Синвар под обвинение за воени злосторства...

Нетанјаху: Ќе направиме сè што е потребно за да победиме, вклучително...

0
Додека Хамас тврди дека ги проучува најновите израелски предлози за прекин на огнот во „позитивен дух“, израелскиот премиер го повтори своето ветување дека без...

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

0
Портпаролот на вооруженото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, повика на ескалација на сите фронтови во телевизиски говор по повод 200 дена од почетокот на...

Хамас им се извини на жителите на Газа, првпат од почетокот...

0
Палестинското движење Хамас по првпат му се извини на населението на Газа за страдањата предизвикани од војната, во соопштение синоќа објавено на својот канал...

Нетанјаху: Хамас треба да разбере дека Израел нема да потклекне под...

0
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека откажувањето на овонеделната планирана посета на Вашингтон од страна на високи израелски функционери е порака до...

Педесет милитанти загинаа во израелски напад врз болницата Ал Шифа во...

0
Уште 50 милитанти се убиени во офанзивата на израелската армија врз болницата Ал Шифа во градот Газа, соопшти денеска армијата. - Во изминатиот ден во...

Нетанјаху му рекол на Бајден дека е решен да ги постигне...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска во телефонски разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден изјавил дека неговата земја е решена да ги „постигне сите цели...

Нетанјаху: Го убивме четвртиот по важност член на Хамас, следуваат третиот,...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека војската го убила четвртиот најважен приоадник на Хамас, алудирајќи на заменик-политичкиот лидер на палестинскиот исламистички Хамас, Салех...

Бајден предупредува на опасна ситуација доколку не дојде до прекин на...

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е неопходно да се воспостави прекин на огнот во Газа бидејќи ситуацијата ќе стане „многу опасна“ во...

ИДФ го уништиле најголемиот тунел на Хамас во Газа

0
Израелската армија соопшти дека го уништила најголемиот досега откриен тунел на Хамас во Појасот Газа, јави ДПА. Тунелот со неколку краци, што беше пронајден на...

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските...

0
Министерот за надворешни работи на палестинската самоуправа, Ријад ал Малики соопшти дека верува оти Хамас разбира зошто не треба да биде дел од новата...