Таг: Фатмир Битиќи

Битиќи: Ова е еден од најсмешните буџети што сум ги видел

0
Пратеникот на СДСМ, Фатмир Битиќи во Дневен клик на ТВ 21 рече дека државниот буџет со ребалансот станува еден ид најскандалозните буџети. Битиќи додаде дека...

Мицкоски: Жалам што Битиќи не успеал до крај да ја фасцилитира...

0
Жалам што не успеал до крај да ја фасцилитира инвестицијата за да биде успешна, изјави денеска премиерот Христијан Мицкоски одговарајќи му на поранешниот вицепремиер...

Битиќи за инвестицијата што ја најави Мицкоски: Некој се кити со...

0
Поранешниот вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи денеска преку социјалната мрежа „Фејсбук“ реагираше на објавата на премиерот Христијан Мицкоски за новата германско-белгиска инвестиција. Битиќи наведува...

Битиќи: Вонинституционално најавеното задолжување ќе го зголеми јавниот долг на 66%...

0
„Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вели дека јавниот долг ќе се зголеми над 60% од БДП. Контрадикторно е дека ова никаде не е споменато во нивната...

Битиќи нема да се кандидира за претседател на СДСМ, за да...

0
Фатмир Битиќи, пратеник и член на СДСМ објави на Фејсбук дека нема да се кандидира за претседател на СДСМ, со цел, како што вели,...

Битиќи соопшти дека дава оставка од функцијата потпретседател на СДСМ

0
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи со видео обраќање преку својот Фејсбук профил соопшти дека дава оставка од функцијата потпретседател на СДСМ по поразот...

Битиќи: Политичките партии кои немаат понуда за граѓаните се враќаат на...

0
„Политичките партии кои немаат понуда за граѓаните се враќаат на национализам, зашто тоа е најлесно. Паѓаат на емоции, треба да им е срам на...

Битиќи: Патриотски ќе одиме кон повисоки плати и пензии, кон „Едно...

0
„Ова зад мене е Спомен-костурницата, симбол на прогресивното и мултикултурно Куманово, темелот на АСНОМ-ска Македонија. Градот кој во 2015 година го потресе трагедија која...

Битиќи и Шкријељ: Не е време за бојкот или молк, туку...

0
„Не е време за бојкот или молк, туку за глас со кој ќе го поразиме стравот од различностите и ќе ги замолчиме националистите на...

Битиќи: Железницата ќе ја направиме европска и модерна, железничарите да не...

0
Заедно ќе ја трансформираме Железницата и ќе ја направиме европска и модерна. Со либерализацијата отворивме ново поглавје во железницата и создадовме нови можности, но...

Битиќи: Со линеарно зголемување на пензиите пола од пензионерите за некоја...

0
Со линеарното зголемување, се нарушува законското усогласување на пензиите. Повеќе ќе нема усогласување на пензиите, туку еднократно зголемување. Со ваквото зголемување од 5.000 денари,...

Битиќи: Со влезот во ЕУ просечната плата ќе изнесува 1.300 евра

0
„Добросостојбата на граѓаните е императив и тоа сме го докажале тоа, се во нашата програма е околу подобрување на квалитетот на животот на сите...

Битиќи: 7-часовен работен ден во најмалку три сектори и минимална плата...

0
Воведувањето 7-часовен работен ден во најмалку три сектори од 1 јануари 2025 година и минимална плата од 600, а просечна од 1.100 евра до...

Битиќи: Мора да осигуриме минимум производство на струја од домашни капацитети,...

0
Нужност е вклучувањето на еден блок во РЕК Битола бидејќи не можеме целосно да оставиме да зависиме само од увоз на електрична енергија од...

Бесплатна замена на возачките и сообраќајните дозволи, без надомест и патните...

0
Замената на возачките и сообраќајните дозволи поради промената на уставното име од утре ќе се врши бесплатно, а без надомест ќе бидат издавани и...