Таг: економска криза

Германците плаќаат 41 отсто повеќе за струја, греење и гориво отколку...

0
Германските граѓани денеска плаќаат 41 отсто повеќе за струја, греење и гориво отколку во февруари 2021 година, објави весникот „Берлинер моргенпост“, повикувајќи се на...

Зголемените сметки затворија илјадници угостителски објекти во Велика Британија

0
Во Велика Британија се затвораат илјадници гостилници и кафулиња, поради зголемените сметки за комунални услуги и наем, пишува „Индипендент“ (Independent). „Угостителската индустрија попушта под тежината...

Геополитиката стана „структурен пазарен ризик“, војните остануваат најголема закана за глобалната...

0
Најголемата економска закана во претстојната 2024 година ќе остане насилството во меѓународните односи, бидејќи еден напад може да ги наруши економските и пазарните очекувања...

Ковачевски: Благодарение на непартиските советници, ние сме земја која најдобро се...

0
„Нашата законска регулатива овозможува меритократија и вработување на оние кои се најдобри. Сите треба да го спроведуваат законот и процедурите и тоа е единствен...

За луксузните автомобили нема криза: И „Бентли“ со рекордна продажба во...

0
Бентли е последниот производител на луксузни автомобили кој соопшти дека постигнал рекордна продажба, јави ДПА. Компанијата со седиште во Кру, јужно од Манчестер, соопшти дека...

За некого криза, а за Ролс Ројс рекордна продажба на автомобили...

0
Кризата и порастот на трошоците за живот ги одминала луксузните автомобили. Тоа го покажуваат бројките на британскиот производител на автомобили Ролс Ројс, кој изминатата...

Тачи: Следната година на економски план ќе се влошува уште повеќе,...

0
Војната во Украина и од неа произлезената меѓународна економска криза, како и годинава, во земјава ќе биде главна карактеристика и проблем и во 2023...

Бесими: Се размислува за викенд без ДДВ за прехранбени производи, за...

0
Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска обелодени дека се размислува да се воведе викенд без ДДВ кој ќе важи само за прехранбените производи и...

Донесен Законот за финансиска поддршка на ранливите категории за справување со...

0
Собранието попладнето со 70 гласа „за“, ниту еден воздржан или против, го усвои Предлог-законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување...

Агенција за труд на ОН: Војната во Украина и другите кризи...

0
Женева, 31 октомври 2022 (МИА) – Меѓународната организација на трудот (МОT) денеска предупреди дека во четвртиот квартал од годинава се очекува бројот на слободни...

Брегу: Се зголемува ризикот од сиромаштија на Западен Балкан

0
Сараево, 19 октомври 2022 (МИА) – Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РСС), Мајлинда Брегу изјави дека претстојниот самит на Берлинскиот процес, доколку политичарите...

Ковачевски: Никој ниту ги намалува платите на вработените, ниту нивните права

0
Работниците и синдикатите да бидат мирни, никој ниту ги намалува платите на вработените, ниту нивните права, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски, коментирајќи ги реакциите...

До крајот на неделата треба да бидат готови анализите за останување...

0
Анализите на Министерството за економија за евентуалната можност за поголема заштеда на електричната енергија преку продолжување со летното сметање на времето, се во тек...

Мицкоски предложи пакет мерки за ублажување на економските последици од кризата

0
Лидерот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски, денеска предложи пакет мерки за стопанството, компаниите и граѓаните, за коишто се надева дека ќе бидат разгледани од Владата...

Ковачевски: Таму каде што има плати далеку над просекот треба да...

0
Таму каде што има плати далеку над просекот треба да се намалат, како еден од начините за намалување на трошоците, согласно со Планот за...