Таг: Димитар Ковачевски

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

0
Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30 јуни 2024 година (недела),...

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

0
Имињата на повеќе можни кандидати, според пишувањата во медиумите, се во игра за  лидерската позиција во СДСМ откако Димитар Ковачевски вчера официјално поднесе оставка...

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни

0
Извршниот одбор на СДСМ, по потврдувањето на повлекувањето од функцијата на претседателот на партијата Димитар Ковачевски, на вчерашната седница ја задолжи Централната изборна комисија...

Ковачевски се повлекува од функцијата претседател на СДСМ: „Се жртвувавме за...

0
Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање внатрепартиски...

СДСМ наредната недела ќе почне со подготовки за отчетниот Конгрес, а...

0
Највисоките партиски органи на СДСМ следната недела ќе одржат состаноци на кои ќе се извршат подготовките за свикување отчетен Конгрес, согласно статусот на партијата,...

Ковачевски: Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен сериозен...

0
Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен сериозен удар, оцени претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на прес-конференцијата во седиштето на партијата за...

Ковачевски за случајот со спортските ваучери: Обвинителството треба да работи независно...

0
Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска прашан за случајот со распределбата на средства од ваучер системот од Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот...

Ковачевски од Неготино: Со граѓаните ќе ја внесеме земјата и во ЕУ...

0
Граѓаните ќе се сетат, кога се смени власта во градот Скопје и кога дојдоа ВМРО-ДПМНЕ исто како што дојде и во Неготино со нивните...

Ковачевски: СДСМ е единствената политичка сила која може да ја внесе...

0
СДСМ е единствената политичка сила која има моќ, знаење, упорност и посветеност да ја внесе Македонија во ЕУ, изјави Димитар Ковачевски, претседател на Социјалдемократскиот...

Ковачевски повикува на масовност на гласање на 8 мај, поддршка за...

0
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) Димитар Ковачевски ги повика сите граѓани масовно да излезат на гласање на 8 мај за вториот круг...

Ковачевски: Изборите на 8 мај ќе бидат многу тешки, но СДСМ...

0
Изборите на 8 мај ќе бидат многу тешки, но резултатот сè уште не е одлучен. СДСМ никогаш нема да се откаже од европската иднина...

Ковачевски: Секоја блокада на европскиот пат е и враќање назад во...

0
Кога ќе слушнам заканувачки тонови, тоа веднаш ме потсетува на она што се случи пред дваесет и нешто години по планините околу нас, рече...

Ковачевски вети засилена борба против корупцијата, реформи во судството, повисоки плати...

0
Решителна и поефикасна борба против корупцијата, реформи во судството, повисоки плати и пензии, поддршка за младите, стопанството,.. најави денеска претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски...

Пендаровски: Мојата животна визија е Македонија да биде земја без внатрешни...

0
Македонија да биде земја без внатрешни поделби, земја на соживот, држава во која се живее пристојно. Немаме повеќе време за губење и мора да...

Ковачевски: Уставните измени може да ги гласаме денес или задутре, пред...

0
Што се однесува до мене, уставните измени може да ги гласаме денес, може да ги гласаме утре, може да ги гласаме задутре, може да...