Таг: Џо Бајден

САД блиску до одлука за продажба на дополнителни 50 авиони Ф-15...

0
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е блиску до одлука да одобри продажба на 50 авиони Ф-15 на Израел во договор чија вкупна вредност...

Нетанјаху му рекол на Бајден дека е решен да ги постигне...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска во телефонски разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден изјавил дека неговата земја е решена да ги „постигне сите цели...

Хур го бранеше извештајот за „лошата меморија“ на Бајден пред комисијата...

0
Американскиот специјален советник Роберт Хур денеска беше сослушан пред Комитетот за правосудство на Претставничкиот дом, кој е еден од комисиите што спроведуваат истрага за...

Нетанјаху ги отфрли критиките од Бајден дека повеќе му штети отколку...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера ја отфрли критиката на американскиот претседател Џо Бајден за израелската воена офанзива во Газа и кажа дека е поддржан...

Бајден ќе ѝ нареди на американската војска да изгради пристаниште во...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден вечерва ќе му соопшти на Конгресот дека ќе и нареди на американската војска да изгради пристаниште во Газа за транспорт...

Трамп на средба со Маск побарал тој да стане негов главен...

0
Доналд Трамп кој се соочува со финансиски проблеми за својата долготрајна и скапа изборна кампања, итно имал потреба од готовина и затоа во неделата...

Бајден предупредува на опасна ситуација доколку не дојде до прекин на...

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е неопходно да се воспостави прекин на огнот во Газа бидејќи ситуацијата ќе стане „многу опасна“ во...

Бајден беше на годишен медицински преглед, вели дека резултатите не се...

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска беше подложен на годишен медицински преглед во воената болница во предградието на Мериленд. Неколку часа по прегледот, тој изјави дека...

Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“, Кремљ му врати дека...

0
Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата кампања. Бајден зборуваше за...

Бајден размислува за дополнителни санкции против Русија поради смртта на Навални

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека размислува за дополнителни санкции против Русија, три дена по смртта на противникот на Кремљ, Алексеј Навални. - Веќе...

Бајден: Путин е одговорен за смртта на Навални

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека „не е изненаден“, туку „огорчен“ по информациите за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. „Путин е одговорен...

Бајден задоволен што нема да биде обвинет за поседување доверливи владини...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека е задоволен што специјалниот обвинител Роберт Хур нема да поднесе обвинение против него во случај на „несоодветно...

Израелскиот министер Бен Гвир се извини за навредата од неговиот син...

0
Израелскиот министер за внатрешна безбедност Итамар Бен Гвир денеска се извини откако неговиот син на социјалната мрежа Х го исмеваше американскиот претседател Џо Бајден,...

Бајден ѝ се заблагодари на Лајен за помошта на ЕУ од...

0
Претседателот на САД, Џо Бајден денеска телефонски и се заблагодари на претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен за тоа што ЕУ одобри помош...

Политико: Администрацијата на Бајден се подготвува за проширување на конфликтот на...

0
Официјални лица на администрацијата на Бајден прават планови за американскиот одговор на потенцијалното ширење на конфликтот од Газа во другите делови на Блискиот Исток,...