Таг: Џо Бајден

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпишаа договор со кој се утврдуваат долгорочните безбедносни односи на Вашингтон со Киев на маргините на...

АНСА: Бајден нема да присуствува на вечерата за лидерите на Г7...

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе ја прескокне вечерата што италијанскиот претседател Серџо Матарела ја организира во замокот Кастело Свево во Бриндизи за шефовите...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

0
Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпишат билатерален безбедносен договор меѓу Соединетите држави и Украина на маргините на самитот на Г7...

Џо Бајден по пресудата за синот: Горди сме на Хантер што...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека е горд на својот син Хантер затоа што ја победил зависноста од дрога, во неговата прва реакција...

Вашингтон пост: Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје...

0
Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

Бајден во Нормандија ја спореди нацистичка Германија со современите диктатори

0
Американскиот претседател Џо Бајден во својот говор во Нормандија како дел од 80-годишнината од Денот Д, ја спореди денеска заканата од тогашната нацистичка Германија...

Бајден вети дека Украина нема да користи американско оружје за да...

0
Претседателот Џо Бајден инсистираше на тоа дека американското оружје нема да се користи за напад врз Москва, откако даде зелено светло на Украина да...

Зеленски: Недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина ќе биде...

0
Американскиот претседател Џо Бајден треба следниот месец да присуствува на планираниот мировен самит во Швајцарија за Украина со цел средбата да биде успешна, изјави...

Бајден: Палестинската држава треба да се постигне преку преговори

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден смета дека палестинската држава треба да се постигне со преговори, а не со еднострано признавање, соопшти денеска Белата куќа. Соопштението беше...

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во...

0
Еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Израел дека голем напад врз милионскиот палестински град Рафа, каде бегалците се засолниле од израелскиот...

Бајден го повика Трамп на ТВ дуел

0
Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека нема да учествува на долгогодишната традиција за три есенски изборни соочувања со противкандидатот на претседателските избори организирани...

Бајден го потпиша законот за забрана за увоз на збогатен ураниум...

0
Американскиот претседател Џозеф Бајден потпиша закон со кој се забранува увоз на збогатен ураниум, односно нуклеарно гориво за производство на електрична енергија во нуклеарните...

Крим нападнат со моќни ракети кои Бајден тајно ѝ ги испратил...

0
Украинските сили наводно ги нападнале руските системи за воздушна одбрана на окупираниот полуостров Крим. Извештаите од платформата „X“ покажуваат дека Украина ја нападнала руската противвоздушна...

Волстрит џурнал: Бајден размислува за нови договори за оружје за Израел...

0
Администрацијата на Бајден разгледува опции за нови договори за испорака на оружје од над милијарда долари за Израел, вклучувајќи тенковска муниција, воени возила и...

Бајден нема ментална попреченост, вели американскиот државен обвинител

0
Говорејќи на панел дискусија пред претставници на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, американскиот државен обвинител Мерик Гарланд ги бранеше менталните способности на претседателот Џо...