Таг: бубрези

Бубрежното заболување се јавува тивко, а еден ран симптом може да...

0
337 Смртноста поврзана со бубрежни заболувања се зголемува од година во година, а се предвидува дека до 2040 година хроничното бубрежно заболување ќе биде петта...

Сок од компири – чудесен лек и за тешки болести

1
Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа...

Научниците: Маратоните се лоши по здравјето

0
Резултатите се објавени во магазинот American Journal of Kidney Diseases, на еден месец до маратонот во Лондон за кој се подготвуваат илјадници луѓе.

Чистење на бубрезите на природен начин

0
Бубрезите се задолжени за елиминирање на токсините од нашето тело. Во нашиот организам веќе постои природен механизам за чистење на бубрезите. Ако конзумирате доволно течности...

Оброк за чистење на бубрезите

0
Здравјето на бубрезите е од витална важност за целокупната состојба на организмот, како и за долговечноста. Но, секојдневното внесување храна и пијалоци може да...

Проверено делува: Неверојатни трикови против досадното икање

0
Ако икањето трае со денови, можеби е знак на болести на бубрезите, јајниците или воспаление на белите дробови, но најчесто е само последица на...

Откријте што вели урината за вашето здравје

0
Еден од најефикасните начини да откриете каква е состојбата на вашето здравје е анализа на урината, при што не мислиме на лабораториски наод туку...

Лубеницата како природен дезодоранс

0
Црвена и сочна, лубеницата е вистински мелем за телото во топлите летни денови. Освен што ја гаси жедта, ова овошје многу ефикасно го чисти...

Четири секојдневни навики што ги оштетуваат бубрезите

0
Бубрежните нефрони на секои 45 минути филтрираат пет литри вода содржани во крвта. Затоа здравото тело може секои 24 часа да исфрли околу две...

Магдоносот ги лекува бубрезите

0
Проблеми со мокрење, промена на бојата на урината, болки во пределот на бешиката и бубрезите, се први знаци на заболување на уринарниот тракт. Болестите...

Со лимон против каменчиња во бубрезите

0
Бубрежните каменчиња претставуваат цврсти делови во бубрезите кои главно се состојат од калциум. Причинители за создавање на бубрежни каменчиња се многу, но главен причинител...

„Индустриско производство“ на органи

0
Според најновите сознанија и резултати за неколку години ќе биде елиминирана потребата за донирање на органи. Научниците на конференцијата за Technology, Entertainment and Design,...

Апче кое го преполовува ризикот од срцев удар

0
Научници велат дека апче кое се пие еднаш дневно би можело да го преполови ризикот од срцеви болести и инфаркти за милиони пациенти....