Таг: Apple

Илон Маск против новиот оперативен систем на Apple IOS-18

0
Илон Маск предупреди дека ќе ги забрани уредите на Apple во неговите компании доколку производителот на iPhone го интегрира софтверот за вештачка интелигенција на...

„Епл“ ги претстави новите „Ајпад про“ таблети

0
Американската компанија „Епл“ ги претстави новите модели на „Ајпад про“, а познавачите сметаат дека се работи за можеби највпечатливите подобрувања досега. Речиси сѐ околуу...

„Епл“ ja отстрани „Телеграм“ од својата интернет-продавница за Кина по барање...

0
Американската технолошка корпорација „Епл“ (Apple), на барање на кинеските власти, ги отстрани „Телеграм“ и другите популарни апликации за пораки од својата интернет-продавница за Кина. Како...

„Епл“ загуби 113 милијарди долари од пазарната вредност по тужбата на...

0
Акциите на „Епл“ паднаа за 4,1 отсто на затворањето на берзата во САД, со што компанијата изгуби околу 113 милијарди долари од нејзината пазарна...

ЕК го казни „Епл“ со над 1,8 милијарди евра за злоупотреба...

0
Европската комисија и изрече казна на компанијата „Епл“ во висина од над 1,8 милијарди евра за злоупотреба на доминантната позиција на пазарот за дистрибуција...

Паметниот „Епл” прстен наскоро на пазарот

0
Долгоочекуваниот влез на „Епл” (Apple) во технологијата за паметни прстени е, се чини - при крај, т.е. наводно, технолошкиот гигант се подготвува да ја...

Пад на акциите на Епл откако банката Берклис ја намали прогнозата...

0
Акциите на технолошкиот гигант Епл (Apple) паднаа за 3,58 отсто откако британската банка Барклис (Barclays) ги намали прогнозите за раст на акциите на компанијата...

Apple тестира нов модел на цени за App Store, со попусти...

0
Apple тестира нова функција на App Store наречена „contingent pricing“ (непредвидливи/условени цени) со цел да ги привлече корисниците на претплати по намалени цени, базирани...

„Епл“ потврди софтверска грешка во моделот Ајфон 15

0
Компанијата Епл денеска објави дека проблемите со прегревање на моделите на Ајфон 15 биле предизвикани од софтверска грешка што се појавува при користење на...

Проблемот со новиот кампус на Apple

0
„Новата“ централа на Apple Inc. потсетува на вселенски брод и е преполна со стакла...

Фатени на дело: Apple намерно ги успорува старите Ајфони

0
Тоа што корисниците на Apple долго го насетуваа, конечно е потврдено, практично со признание од самата компанија откако беше дотерана во ќош.

Епл ќе го рециклираат Ајфон СЕ

0
Заедно со Ајфон 6С, Епл го презентираа и Ајфон СЕ, кој го има истиот дизајн како еден од најпопуларните 4-инчни модели Ајфон 5С, но...

Син ти може да го измами Face ID на iPhone X...

0
Океј, излезе дека Face ID на iPhone X може да биде измамен со маска што е верна копија на твоето лице. Ама освен тоа, друг начин не постои, нели?

Како го фатија сопственикот на Kickass Torrents

0
Пред неколку дена падна и торент тврдината Kickass Torrent, откако американските власти го уапсија сопственикот Артем Ваулин. Најголемата грешка на Ваулин се покажа дека било...

Илон Маск: Apple може да стане сериозен конкурент на Tesla

0
Главниот извршен директор на Tesla, Илон Маск, призна дека ја следи внимателно конкуренцијата, како постоечките производители на електрични возила, така и оние кои може...