Таг: Алексис Ципрас

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од...

0
ЕУ и меѓународната заедница треба јасно да ги стават на знаење последиците што непочитувањето на Договорот ќе ги има врз регионот, а особено врз...

Филипче од Атина: Преку Договорот од Преспа спорот го трансформиравме во...

0
Договорот од Преспа претставува историски момент на лидерство благодарение на кој спор беше трансформиран во соработка. Ова го истакна Венко Филипче, директор на Фондацијата Заев...

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува...

0
Поранешните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас во заедничката колумна за „Еуроактив“ ја повикуваат Европската Унија и меѓународната заедница јасно да стават до знаење...

„Институтот Алексис Ципрас“ и „Фондацијата Зоран Заев“ ќе организираат меѓународна конференција...

0
По повод шест годишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, „Институтот Алексис Ципрас“ и „Фондацијата Зоран Заев“ во Атина ќе организираат дводневна меѓународна конференција...

Телефонски разговор на Заев и Ципрас, се договориле да преземат заеднички...

0
Поранешните премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев денеска, во телефонски разговор, ја истакнале важноста на доследното придржување до Договорот од Преспа и соработката на...

Заев и Ципрас на гости кај Костадинов во Општина Струмица

0
Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, вечерва ги пречека поранешните премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев во неговиот кабинет. Веста ја соопштија од Општина Струмица, а...

Ципрас на гости кај Заев во Струмица

0
Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, денеска му бил гостин на поранешниот македонски премиер и негов колега, Зоран Заев. „Добредојде во Струмица за другарот Алексис...

Ципрас: Без Преспанскиот договор, Западен Балкан ќе беше во многу полоша...

0
Поранешниот грчки премиер и лидер на партијата Сириза, Алексис Ципрас, вели дека без Преспанскиот договор, Западен Балкан ќе беше во многу полоша ситуација, а,...

Ципрас со ветување до ЛГБТИ заедницата: Институционализирање на бракот за сите...

0
Официјализирање на бракот за сите парови, без разлика на полот и правото да имаат деца, доколку СИРИЗА дојде на власт, најави лидерот на партијата...

Ципрас: ЕУ подобро да не дава ветувања што не може да...

0
Атина, 27 јуни 2022 (МИА) – Подобро да не даваш ветувања, ако не си во позиција да ги исполниш, вели лидерот на СИРИЗА Алексис...

Ципрас: Авионите Рафал ќе летаат над Северна Македонија во рамки на...

0
Атина, 21 јануари 2022 (МИА) – Денес имаме земја сојузник, земја чиј воздушен простор го заштитуваат авионите Рафал што ги земавме завчера. Шесте Рафал...

Ципрас позитивен на Ковид-19

0
Атина, 9 јануари 2022 (МИА) – Лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА - Алексис Ципрас, преку социјалните мрежи, соопшти дека е позитивен на Ковид-19,...

Пендаровски: Ципрас го прашуваше Заев за ерга омнес, па му предложи...

0
Во 2001 година, за време на Владата на Љубчо Георгиевски, според изворите од тој период, предлогот за името бил Северна Македонија, но тогашниот премиер...

Ципрас: Без Преспанскиот сите ќе зборуваа дека на ЕП игра Македонија,...

0
„Ако не постоеше Договорот од Преспа, сите земји од светот и коментаторите на телевизиските мрежи ќе велеа дека Македонија игра. Сега велат дека игра...

Заев и Ципрас добитници на Хесенската награда за мир, Заев парите...

0
Претседателот на Покраинскиот парламент на Хесен, СР Германија - Борис Рајн, попладнево на специјална церемонија им ја додели Хесенската наградата за мир за 2020...