Песто паста за топлите летни денови: Еве како да направите домашно песто од босилек

Ништо полесно и повкусно за подготовка во текот на летото.

Рецептот за песто тестенини е брзо, семејно јадење кое можете да го подготвите за неколку минути и речиси секогаш со состојки кои веќе ги имате во вашата кујна.За време на топлите летни денови ова ќе стане еден од вашите омилени оброци.

Едноставно е лесно може да се подготви.

Состојки за паста:

-170 гр шпагети
-Песто
-Екстра девствено маслиново масло по желба
-Свеж сок од лимон, по желба
-4 шолји рукола
-2 супени лажици борови ореви
-Морска сол и свежо мелен црн пипер
-Свежо рендан пармезан или вегански пармезан

Состојки за домашно песто од босилек:

-½ шолја потпечени борови ореви
-2 лажици свеж сок од лимон
-1 мало чешне лук
-¼ лажичка морска сол
-свежо мелен црн пипер
-2 чаши листови босилек
-¼ чаша екстра девствено маслиново масло, плус и малку повеќе за помазно песто
-¼ чаша свежо рендан пармезан, по желба
Подготовка:
Во процесор за храна измешајте ги боровите ореви, сокот од лимон, лукот, солта и биберот додека не се соединат добро. Додадете го босилекот и продолжете со матење. Потоа истурете маслиново масло и пулсирајте додека сè не се соедини. Ако сакате да додадете пармезан, пулсирајте уште неколку пати. За помазно песто, додадете повеќе маслиново масло.

Потоа тестенините сварете ги во поголемо тенџере во зовриена солена вода според упатството на пакувањето. Задолжително оставете 1/2 шолја од водата во која се варени тестенините пред да ги прелиете. Исцедете ги тестенините и прелијте ги со малку маслиново масло.

Во голема тава на многу тивок оган, додадете го пестото, 1/4 чаша од резервираната вода за тестенини и измешајте да се соединат.

Додадете ги тестенините во тавата и мешајте ги додека не се обложат, додавајќи повеќе вода за тестенини доколку е потребно за да направите лабав сос. Потребната количина на вода зависи од густината на вашето песто. Исклучете го огнот.

Шпагетите прелијте ги со сок од лимон, сол и бибер по вкус.

- Реклама -