Музичката историја на 19ти јуни

2020 година – Боб Дилан
Боб Дилан го издаде својот 39-ти студиски албум „Rough and Rowdy Ways“. Стана албумот на Дилан со највисоки резултати на топ листите „Билборд 200“ во повеќе од една деценија и ја одбележа неговата седма последователна деценија на топ 40 албуми, што го прави единствениот изведувач до сега што го постигнал овој подвиг.


2016 – Закон за авторски права на дигиталниот милениум

Уметниците, вклучувајќи ги Тејлор Свифт, Марун 5, Перл Џем, U2 и Сер Пол Макартни побараа да се реформираат законите за авторски права на интернетот. Повеќе од 180 уметници потпишаа отворено писмо во кое го критикуваат Законот за дигитални милениумски авторски права (DMCA). Тие тврдеа дека законот им користи на компаниите кои „ја експлоатираат музиката за нивно финансиско збогатување“, но не и на уметниците.

2011 – Ејми Вајнхаус
Ејми Вајнхаус беше исвиркана од толпата во главниот град на Србија, Белград, откако изгледаше дека е премногу пијана за да настапува. Концертот – прв на 12-дневната европска турнеја на пејачката, ја виде Вајнхаус како мрмори низ делови од песните, целосно ја напушта сцената и во еден момент го фрли микрофонот на подот. На посетителите не им се допаднало ова и почнале да свиркаат, бидејќи платиле и до 50 евра за да ја видат во земја во која платите се едни од најниските во Европа.

- Реклама -