МОХИТО ЗА СЕЧИЈ ВКУС: Безалкохолна верзија која веднаш ќе ве разлади во топлите денови

Состојки:

9 листови нане
2 лажички шеќер
сок од една лимета
80 ml сода вода
кршен мраз

Подготовка:

Во мала чаша ставете ги измиените и добро исушени листови од нане. Прелијте ги со сок од лимета и шеќер, па почнете со вилушка да ги сечкате состојките во чашата. Мора да го правите тоа внимателно и нежно за се да ја ослободи својата арома.

Смесата во чашата прелијте ја со искршениот мраз и дополнете со кисела вода. По желба можете да декорирате со кришки лимета и листови нане.

- Реклама -