КАШКАВАЛ ШНИЦЛИ ПОДОБРИ ОД КЛАСИЧНИТЕ: Оброк за паметење

Ви треба:

500 гр пилешко филе
1 шолја презла
1 шолја рендан пармезан
2 јајца
2 шолји сос од домати
1 шолја рендана моцарела

Подготовка:

Исечете го месото на шницли. Во еден сад изматете ги јајцата, а во друг презлата и пармезанот. Виткајте го месото прво во јајцата, па во смесата со презла и пармезан. Пржете ги на масло додека не поруменат, па ставете ги во огноотпорен сад. Пилешките филети прелијте ги со доматен сос и посипете со рендана моцарела. Шницлите печете ги во рерна на 180 степени околу 20 минути или додека кашкавалот малку не порумени. Пријатно!

- Реклама -