ДОМАШЕН СЛАДОЛЕД ОД САМО ДВЕ СОСТОЈКИ! Брзо се прави, а уште побрзо се јаде!

Потребни состојки:

 

 

  • 400 мл слатка павлака
  • 350 мл млеко кондензирано

 

СЛАДОЛЕД 1: Нугат со чоколадо

 

Додадете 2-3 лажици крем нугат и скршете го чоколадото.

 

СЛАДОЛЕД 2: Орео сладолед

 

Во основната мешавина додадете малку шеќер во прав и скршете ги орео бисквитите.

 

СЛАДОЛЕД 3: Сладолед со вкус на јагоди

 

Сомелете неколку јагоди и додадете во сладоледот и потоа додадете неколку лажици мелени бисквити.

 

СЛАДОЛЕД 4: Лимон-ванила

 

Исцедете го лимонот, изрендајте ја кората и додадете арома на ванила.

- Реклама -