Дневен хороскоп за среда, 20-ти декември 2023-та


ОВЕН
Со ветивте себиси дека ќе се справите со своите професионални обврски, за што ја имате и поддршката од ретроградниот Меркур. Настаните во текот на денот може да ги променат вашите планови. Потребна е претпазливост. Доколку на работа сте нервозни и избувливи, ќе се предизвиката пречки да ги реализирате плановите за крајот на седмицата.

БИК
Прифатете ги тешкотиите како предизвик и докажете дека не сте вознемирени од нив. Доколку се наложува да работите активно, правете го тоа до пладне. Не обидувајте се да ја докажете својата професионалност со преземање задачи кои се надвор од вашите сили и можности, поттикнати и од ретроградниот Меркур. Обезбедете си задолжителен одмор во вечерните часови.

БЛИЗНАЦИ
Напорите нема да бидат успешни доколку продолжите да ги правите истите грешки и намерно одбивате да ги исправите, не затоа што не можете, туку затоа што не коапате доволно длабоко за да ги растресете. Пристапете им разумно на вашите проблеми, без разлика какви се тие, и покрај тоа што Меркур е ретрограден. Не се преоптоварувајте  останувајќи на работното место до доцна во ноќта.

РАК
Зафатете се со професионалните обврски без одлагање. Не давајте заеми, бидејќи ризикувате да ги изгубите парите. Доброто расположение и очекуваните промени ќе ви помогнат да ги решите семејните проблеми кои се појавија и оние поврзаните со вашиот професионален живот, бидејќи и ретроградниот Меркур ви дава поддршка.

ЛАВ
Ве обземаа нереални соништа за материјалната благосостојба. Деловните состаноци и патувања ќе бидат неуспешни бидејќи сте расеани, но ќе ја сфатите вашата грешка со помош на ретроградниот Меркур. И покрај вашата желба да се справите со вашите нови задачи, подобро е да ги завршите заостанатите работи. Така ќе се поштедите од проблеми со претпоставените.

ДЕВИЦА
Денеската бидете внимателни во ангажирањата доколку сте ги испланирале за наутро. На работното место можете да блеснете со знаење и способност доколку не сте расеани, а за тоа придонесува и ретроградното движење на Меркур. Очекувајте приходи. Не претерувајте со барањата кон вашите најблиски и не се обидувајте да бегате од домашните обврски.

ВАГА
Доколку ви понудат привремено да преземете одговорна задача, брзо ќе ја завршите, иако Меркур е ретрограден. Не е добро да размислувате и да разговарате за промена на професијата или работното место денеска, бидејќи ви недостасуваат професионални квалификации. Вечерта препуштете се на заслужениот одмор и забава.

ШКОРПИЈА
Повторно сте на врвот во односите и лесно комуницирате со колегите, дури и со оние луѓе од вашето опкружување кои често ви се противат. Ве очекуваат деловни предлози и успешно завршување на работата. Патувањето е непожелно. Пазете се од непромислени деловни одлуки за да избегнете грешки, особено со ретроградниот Меркур.

СТРЕЛЕЦ
Избегнувајте напнатост денеска и сведете ги состаноците на минимум. Избегнувајте случајни запознавањеа кои непотребно ќе ве оптоварат со нивните стравови и проблеми. Заввршете ги вашите задачи веќе на пладне и со поддршка на ретроградниот Меркур. Успешното завршување на овој месец зависи од вашата умерена активност на работа денеска.

ЈАРЕЦ
Не ја одбивајте понудената дополнителна работа ако ви носи добри приходи, бидејќи ви претстојат сериозни трошоци на крајот од месецот. Во ваша полза е да работите без самозадоволство, а Меркур тоа ви го присилува бидејќи сѐ уште е ретрограден. Оние кои не се убедени дека ги комплетирале сметководствените документи, треба да ја започнат оваа задача уште денеска за да се избегнат проблеми.

ВОДОЛИЈА
Утрово непотребно сте некомуникативни и агресивни кон вашите најблиски. И самите не знаете зошто сте јаросани уште од станувањето од кревет. Вашата самоувереност ги нервира колегите доколку сте на работното место. Бидете критични кон сопствените недостатоци и не претерувајте со вашите барања. Немојте да се довадувате во искушение да ризикувате со ретроградниот Меркур.

РИБИ
Покажувањето великодушност е на ваша штета, не само затоа што нема да ви ги вратат парите, туку и затоа што ќе си ја натоварите омразата од луѓето кои тоа го побарале под влијание на ретроградниот Меркур. Попладне бидете организирани и одговорни за својата работа, иако воопшто не ви е до работата, но важно е да докажете дека можете самите да се справувате.

- Реклама -