Ексклузивна модна вечер во Diamond Mall – дел од Skopje Fashion Festival

0
Скопје, 4 април 2024 – Diamond Mall ја има честа да биде домаќин на годинешното – четврто по ред - издание на Скопскиот моден...

📷 Овој капут за миг ве подмладува, а ќе ве воодушеви со својата мекост...

0
246 Комбинацијата на живи бои и лелеави текстури можеби изгледа како нешто резервирано за 20-годишни девојки, но познатата седокоса трендсетерка Грис Ганем уште еднаш ги...

Антонија Гиговска блесна во креација на ЗЕРО потпишана од Огнен Анѓушев

0
Младата пејачка сензација Антонија Гиговска блесна во луксузна, светло сина креација со дијамантски сјај од модната куќа ЗЕРО, потпишана од модниот дизајнер Огнен Анѓушев. Убавината...

Италијанска модна приказна и во Скопје

0
MAX&Co. една од најпознатите италијански модни марки ја претстави и во Скопје својата најнова колекција есен/зима 2022 именувана Pony ride capsule collection. Изложбата беше...

Боросани: Југословените ги измислија, а светот ги обожува

0
Некои помеѓу вас веројатно добро се сеќаваат на култните боросани. Овој тренд којшто беше осмислен токму во бивша Југославија, остана забележан, но не и...

Избран најлошо облечениот на Евровизија, Тамара е во топ 5 (ВИДЕО)

0
Како и секоја година од 1997 наваму, и годинава најлошо облечените на Евровизија, според гласовите на фановите на фестивалот, беа наградени со таканаречената Barbara...

Мислите дека знаете да врзувате врвки? (ВИДЕО)

0
https://twitter.com/bob_kitt/status/1107425602016026625

Градникот што ја менува историјата

0
Мери Фелпс Џејкоб е големо име во историјата на женската облека. Таа се смета за пронаоѓач на модерниот градник, за првпат патентиран во 1914 година....

Како се облекуваа жените во Иран во ’50-тите и ’60-тите, кога немаше хиџаб (ГАЛЕРИЈА)

0
„За време на '50-тите и '60-тите во Иран владееше добар баланс меѓу модата и скромноста“, пишува автор од Иран за Иран за Vintag.es. „Жените беа еманципирани,...

„Обратно бикини“ било новиот хит за на плажа (галерија)

0
Пошо на Инстаграм никој никогаш не е доволно секси, на тамошните моделки и инфлуенсерки им текна нов тренд - „обратно бикини“. Во суштина и нема...

Женската хипи мода од ерата на Вудсток (1969)

0
49 години подоцна, а музиката и модата од хипи-ерата продолжуваат да ја афектираат модерната култура. Во 2013 Fashion Tag „оживеа“ модни колекции од 60-тите, а...

Модата на азијатските пензионери (галерија)

0
Валери Лу и Андрија Ло се две пријателки од втората генерација Американци со азиско потекло (деца на првата генерација азиски мигранти во САД) и имаат...

Германската Hair Force – кога војниците носеа долга коса

0
Во 1970-тите имаше еден период од 15 месеци кога на војниците од германските воени сили (Bundeswehr) им беше дозволено да носат долга коса, одразувајќи ги модните трендови во општеството.

Каталогот на Victoria’s Secret во 1979 година (галерија)

0
Создаден од Рој и Гејл (неговата сопруга) Рејмонд во Сан Франциско, на 12 јуни 1977 година, Victoria’s Secret денес е еден од најпознатите брендови на...