„Во постојано движење“ – завршната групна изложба од програмата „АРТС ХАБ“

0
Во петок на 21 јуни во 20 часот, во КПЦ Јадро ќе се отвори завршната групна изложба од програмата „АРТС ХАБ“ – „Во постојано...

Cobalt Code Unit во култниот џез клуб „Jazz Inn“ во Охрид

0
На 25 јуни во 22.30 часот во охридскиот џез клуб „Jazz Inn“, настап ќе има култниот бенд Cobalt Code Unit. Концертот е дел од...

Поетски настап на Француската уметничка трупа Кидам

0
Во петок, на 28 јуни, во 21:00 часот од Музејот на град Скопје, низ улица „Македонија“, преку Камениот мост до плоштадот Карпошово востание, поетски...

Архангел со настап на 23. издание на ,,Битола Отворен Град”

0
Архангел, култниот македонски бенд предводен од легендарниот Ристо Вртев ќе настапи на главната фестивалска вечер на Битола Отворен Град, во петок на 28 јуни...

Летна школа: „Oбмислување на современиот звучен пејзаж: експериментални практики во визуелниот контекст“

0
Факултетот за ликовни уметности ја најавува втората сесија од проектот NEW ART FOR(U)M односно летната школа предвидена за периодот од 21 до...

Промоција на книгата „Ехо на споделеното лудило“, на Благоја Стојков

0
На 20 јуни, во 19 часот во книжарницата „Антолог” ќе се одржи промоцијата на „Ехо на споделеното лудило“, книга од авторот Благоја Стојков во...

ReTРН time – со Дениз Абдула и Игор Трпчески – Трпче

0
Трпче е еден од најактивните и најискусните актери од прилепскиот театар Војдан Чернодрински. За себе вели дека е еден од актерите кој повеќе се гледа...

Прилепската публика е она што го прави успешен фестивалот „Војдан Чернодрински“

0
Хајлајтс на 58. издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“ Ана Стојаноска, уметнички директор на МТФ „Војдан Чернодрински“, ја нагласи важноста на волонтерите и младите луѓе од...

Почесна „Златна рамка“за актерот Тони Михајловски, продуцентот Владимир Анастасов – Вац, и филмскиот работник...

0
Во рамки на тридневната програма на филмската ревија „Златна рамка“ , која започнува утре на 19 јуни, на свечената церемонија почесни награди ќе им...

Јапонското краутрок дуо Heavenphetamine во КОТУР

0
Јапонското краутрок, пост-панк и инди-рок дуо Heavenphetamine на 26 јуни ќе настапи во КОТУР. Heavenphetamine е музичко дуо составено од Хироки (клавијатура/вокал) и Сара (тапани/вокал)....

Десетти графички роман „Чанбара“ во издание на „Бункер“

0
Стрип-издавачот „Бункер“, во рамките на едицијата „Апслоутни почетници“, го издаде десеттиот графички роман „Чанбара“, од италијанскиот авторски тандем Роберто Рекиони како сценарист и долгогодишен главен...

Мастерклас на 𝐇𝐞𝐫𝐳𝐞𝐥 : “Кратка историја и вовед во електронската музика и основи на...

0
АРТ УМ фестивал во Гевгелија a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-medium{font-size:19px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-large{font-size:29px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xl{font-size:39px}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-xxl{font-size:59px}]]> !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=;t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e); s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '951761645704403'); fbq('track', 'PageView');

Културата на облекување на етничките заедници во Македонија на изложба во „Мала станица“

0
Здружението за истражување, заштита и промоција на културното наследство „Вулгус“ од Скопје вечерва во 20 часот во „Мала станица“ во Скопје ја организира изложбата...

Промоција на романот „Големиот скандал“ од Сања Трпковска

0
Во сабота, на 15 јуни, во кафе-книжарница „Буква“, во 16:00 часот ќе се одржи промоција на романот „Големиот скандал“ од Сања Трпковска. Промоторка е Јулијана...

Мурали инспирирани од Микеланџело, Леонардо и Де Кирико, изработени од учениците на „Лазар Личеновски“

0
Амбасадорот на Италија Андреа Силвестри заедно со директорот Димитар Филиповски по повод прославата на 80-годишнината од Средното уметничкото училиште „Лазар Личеновски“ во Скопје, ги...