Тајланд прв во Југоисточна Азија донесе закон со кој се легализираат истополовите бракови

0
„Ова ќе го истакне лидерството на Тајланд во регионот кога станува збор за промовирање на човековите права и родовата еднаквост“, се наведува во заедничката...

КАШКАВАЛ ШНИЦЛИ ПОДОБРИ ОД КЛАСИЧНИТЕ: Оброк за паметење

0
Ви треба: 500 гр пилешко филе1 шолја презла1 шолја рендан пармезан2 јајца2 шолји сос од домати1 шолја рендана моцарела Подготовка: Исечете го месото на шницли. Во еден...

Акт на самоодбрана, а не убиство со умисла како што тврди Обвинителството – оценуваат...

0
Оттаму се повикуваат на соопштението на Обвинителството во кое се наведува дека на убиството му претходела вербална расправија, а оти потоа сопругот почнал физички...

Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование, ќе трае до 25...

0
Пријавувањето е преку линк до порталот за електронски услуги на МОН (https://e-uslugi.mon.gov.mk)  со специјална најава за средношколци преку сопствените кориснички сметки на schools.mk Од четврток,...

Полнети пиперки на кои никој не може да им одолее! Ручек кој лесно се...

0
Есента е идеално годишно време за правење полнети пиперки, кои брзо ќе исчезнат од трпезата.     СОСТОЈКИ: 6 половини пиперки 2 јајца 200 гр сирење 3 чешниња лукот 100 гр шунка 100...

Украина собори 10 дрона лансирани од руска страна

0
Беспилотните летала се уништени над Запорожје и Дњепропетровск во Украина, информираат украинските воздухопловни сили Системите за противвоздушна одбрана уништиле 10 беспилотни летала кои Русија...

ПРОЈА СО СИРЕЊЕ ВО ТАВА Вкусен оброк за почеток на денот (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

0
Имаме необичен рецепт за ва. Направете пројара палачинки со сирење и ќе имате одличен оброк.     СОСТОЈКИ: 2 јајца 3 лажици кисело млеко, јогурт или лажица кисела павлака 100...

Сообраќајка близу Плетвар, затворен патот Градско –  Прилеп

0
Според информаците кои ги пренесуваат дел од медиумите, станува збор за извртен камион во овој дел од патот Сообраќајна несреќа е причина што вечерва патот...

САД се загрижени поради продлабочувањето на односите меѓу Русија и Северна Кореја, соопшти Белата...

0
„Она што неѐзагрижува е продлабочувањето на односите меѓу овие две земји, и тоа не само поради влијанието што тоа ќе го има врз украинскиот...

Песто паста за топлите летни денови: Еве како да направите домашно песто од босилек

0
Ништо полесно и повкусно за подготовка во текот на летото. Рецептот за песто тестенини е брзо, семејно јадење кое можете да го подготвите за неколку...

Заев и Ципрас му дадоа награда за мир „Преспа“ на поранешниот медијатор Метју Нимиц

0
„Нимиц ни порача да го чуваме и негуваме Преспанскиот договор и целосно да го имплементираме“, пишува Заев на Фејсбук Поранешните премиери на Северна Македонија и...

МОХИТО ЗА СЕЧИЈ ВКУС: Безалкохолна верзија која веднаш ќе ве разлади во топлите денови

0
Состојки: 9 листови нане2 лажички шеќерсок од една лимета80 ml сода водакршен мраз Подготовка: Во мала чаша ставете ги измиените и добро исушени листови од нане. Прелијте...

Русија: Договараме размена на затвореници со Америка

0
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, го цитираше рускиот претседател Владимир Путин кој претходно овој месец, на состанок со уредниците на меѓународните новински агенции, рекол...

Столтенберг: НАТО преговара да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

0
Во изјавата за британски Телеграф, генералниот секретар на НАТО вели дека соочени со зголемена закана од Русија и Кина, членките на Алијансата разговараат во...

Американски турист е пронајден мртов во близина на Крф, уште тројца други се водат...

0
Се претпоставува дека голем дел од туристите исчезнале откако тргнале да планинарат на високи температури. Минатата недела Грција беше погодена од силен топлотен бран....